A magyar karikatúra története 1848-ban indult a Charivari Dongó, az első magyar nyelvű élclap megjelenésével. A Magyar Karikaturisták Csoportja 2018-ban, a 170 éves Charivari Dongó és a 150 esztendős Borsszem Jankó évfordulóján a könyvtárunkban ünnepelik a kettős évfordulót. A pop-up kiállítás a CAFé Budapest és az OSZK közös rendezvénye.
A CAFé Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál [1] és az Országos Széchényi Könyvtár együttműködésében megvalósuló kiállítás és programsorozat célja az emlékezés és tisztelgés az évforduló előtt. Mint utódok csak a múltat felidézve és a jelent bemutatva tudunk képet adni a hazai humor természetéről és jelentéséről a következő nemzedékeknek.
Vicclapok a 19. század második felétől, az első magyar illusztrált élclap, a Charivari-Dongó [3], a Jókai Mór által kiadott Üstökös [4] vagy a Bolond Miska. A felsorolt kiadványok az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményében is megtalálhatók. Októberben egy pop-up kiállításon – többek között – ezeket is bemutatjuk a nemzeti könyvtárba látogatóknak. Mivel az élclapok virágkora a kiegyezés időszakára tehető, ezért ebből a korszakból számos más újsággal bővült a műfajt szolgáló lapok sora. A gyűjteményben szerepel az első politikai vicclap, a Borsszem Jankó és a Pikáns Lapok is. Az I. és a II. világháború közötti sajtótermékek közül fellelhetők Az Ojság, a Pesti Posta, a Szabad száj és a Pesti Izé karikatúrái is, de az érdeklődők találkozhatnak a 20. század legismertebb újságjával, a majd 50 évig, azaz 1993-ig működő Ludas Matyival is.
[5]2015-ben az Országos Széchényi Könyvtárban a Borsszem Jankótól – Ludas Matyiig [6] című kiállítással emlékeztek meg a karikatúraművészet izgalmas történetéről. A Magyar Karikaturisták Csoportjának (MAKACSOK) tagjai ezt a kiállítást látva merítették ötletüket, hogy 2018-ban a 170 éves Charivari Dongó és a 150 esztendős Borsszem Jankó [7] évfordulóján a könyvtárban ünnepeljenek, helyt adva a régmúlt és a mai karikatúraművészet kiválóságainak 1848-tól napjainkig. A tárlaton az Országos Széchényi Könyvtár törzsgyűjteményében található élclapokból és vicclapokból láthatunk egy átfogó válogatást valamint négy kiváló kortárs művész – Dluhopolszky László, Gaál Tibor, Prihoda Judit, Takács Krisztián – rajzait ismerhetjük meg. A kiállítás címének Kemény János humorista, költő volt az ötletadója: a GRAFITYISZ remekül kifejezi a mondanivaló lényegét. A kiállítók grafikáikkal, rajzaikkal, karikatúráikkal fityiszt mutatnak életünk visszáságaira, problémáira itt, Budapesten, a humor fővárosában, ahol valaha 104 kabaré és több mint 40 humorlap szolgálta a derűt.
A kiállítás ingyenesen megtekinthető: 2018. október 9. és 27. között, 10 és 20 óra között. Az (ingyenes) jegy 19 óráig szerezhető be a Beiratkozási pultnál.
Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Nemzeti Ereklyetér
A kiállítás kurátorai: Dluhopolszky László, Gaál Tibor (karikaturisták), Szemerédi Ágnes (Országos Széchényi Könyvtár)
Kapcsolódó rendezvények:
Október 9.: 14.00 Megnyitó – Sit-down comedy Szőke Andrással és Badár Sándorral
Október 11. : 17.00 Karika Tour – Tárlatvezetés Dluhóval és T-Boyjal
Október 16.:
[1]Videógaléria a Youtube-csatornánkon [9]
A megnyitó képekben [10]
Hivatkozások:
[1] https://cafebudapestfest.hu/program?id=104349
[2] https://oszk.hu/sites/default/files/grafityisz-2.jpg
[3] http://epa.oszk.hu/01400/01436
[4] http://epa.oszk.hu/03000/03016
[5] https://oszk.hu/sites/default/files/graf.jpg
[6] http://www.oszk.hu/kiallitasok/borsszem-jankotol-ludas-matyiig
[7] http://epa.oszk.hu/01300/01338
[8] http://www.oszk.hu/rendezvenyek/humor-kerekasztal-korul
[9] https://www.youtube.com/watch?v=acJkF2CJFiE
[10] http://indafoto.hu/nemzetikonyvtar/grafityiszkiallitas
[11] https://oszk.hu/category/foszotar-es-pozicionalo/hirek