Idén múlt száz esztendeje, hogy Kuncz Aladárt, a neves írót, szerkesztőt, kritikust és fordítót, a francia kultúra elkötelezett hívét az első világháború kitörése után, de még azelőtt, hogy háborús állapot állt volna fenn Ausztria–Magyarország és Franciaország között, a többi Franciaországban tartózkodó magyarral együtt internálták. Bár Kuncz a „nagy háború” kitörésekor immár sokadik franciaországi vakációján tartózkodott, egyik pillanatról a másikra az ellenséges hadviselő állam polgáraként nemkívánatos elemmé vált, több társával együtt.
E centenáriumig bőséggel jutott volna idő és alkalom a Fekete kolostor írója teljes életművének összegyűjtésére és kiadására, de ez mindeddig nem történt meg. Erre teszünk most kísérletet, ezt a hiányt igyekszünk pótolni barátainkkal, az életmű kutatóival, a hagyaték egy részét őrző Országos Széchényi Könyvtár tudományos műhelyei és a romániai magyar szépirodalmi örökség föltárásában jeleskedő kolozsvári Kriterion Könyvkiadó együttműködésének a keretében. Kuncz Aladár most közreadandó életműsorozatát (a fordításában megjelent művek nélkül) munkatervünk szerint egy másik centenáriumig, 2018-ig, az erdélyi magyar kisebbségi irodalom születésének évfordulójáig szeretnénk eljuttatni az olvasókhoz. A sorozat legtöbb darabja eddig soha el nem végzett kutatómunkát igényel. Kuncz fő művének, a Fekete kolostornak a második világháború utáni kiadásai kivétel nélkül lényeges szövegcsonkításokkal kerültek a könyvpiacra, hátterének, az internálás rendszerének feltárása mindmáig nem történt meg. Kuncz kisepikai munkáinak egybegyűjtésére mind ez idáig kísérlet sem történt. Irodalmi tanulmányaiból, kritikáiból értékes válogatások láttak ugyan napvilágot, de számos e témába vágó fontos szövege lapokban, folyóiratokban porosodott, gyakorlatilag hozzáférhetetlenül az olvasók számára. Publicisztikájának is csak néhány darabja szerepelt az eddig kiadott tanulmány-, illetve cikkválogatásokban. Toldy Ferencről írott kis könyve 1907-es eredeti kiadását követően most jelenik meg másodízben, máig kéziratban maradt monográfiája, A magyar irodalomtörténet elméletének és módszerének fejlődése Toldy Ferenc óta pedig most kerül először az olvasók elé.
A sorozat hét kötete reményeink szerint a teljes életművet, Kuncz Aladár mindegyik föllelhető írását tartalmazza majd, beleértve levelezését is, melynek egyetlen kiadása több mint három évtizeddel ezelőtt látott napvilágot. Mindegyik kötet kísérőtanulmánnyal, kritikai jegyzetapparátussal egészül ki; a sorozatzáró, a recepcióból válogató kiadványba készülő bibliográfiában pedig szerepelnek majd a Kunczról és műveiről szóló cikkek, tanulmányok, esszék, portrék adatai is.
A sorozat darabjai, a kiadás tervezett időpontjai szerint: