A betlehemi csillag és az 1572-es új csillag – Mítosz és valóság

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2011/12/14

Lángos csillag állt felettünk,
gyalog jöttünk, mert siettünk,
kis juhocska mondta
biztos
itt lakik a Jézus Krisztus
.
(József Attila: Betlehemi királyok)

Egy kétezer éves csillagászati talányról: a betlehemi csillag jelenségéről hallhatnak előadást 2011. december 14., 17.30 órától az érdeklődők.

Farkas Gábor Farkas, művelődéstörténész az OSZK Régi Nyomtatványok Tárának vezetője, különleges kéziratok és régi nyomtatványok segítségével próbálja meg kideríteni, mik is lehettek valójában azok az égi események, amelyekről a Biblia is beszámolt. Szóba kerül a mágusok csillaga, Jákob lajtorjája és a hozzájuk köthető jövendölések: mi az a rejtélyes, 300 évenként visszatérő égitest és mindezek miként kapcsolódnak Jókai Mórhoz.

„Több évszázados szakmai közhely, hogy Johann Kepler (1571–1630) német matematikus, csillagász foglalkozott először tudományos szempontból a betlehemi csillag rejtélyével. A prágai asztronómus egy új csillagot figyelt meg a Kígyótartó csillagképben 1604-ben, melyről könyvet is írt De Stella nova in pede serpentarii címmel. Keplert két dolog izgatta, egyrészt magyarázatot adni az égi jelenségre, ti. mi is volt valójában a betlehemi csillag: üstökös, új csillag, bolygók együttállása vagy más természeti jelenség, másrészt pontos választ adni Jézus születésére, amelyhez a matematikát és a bolygómozgásokat hívta segítségül.

Ugyanakkor három évtizeddel korábban, mikor Kepler még egy éves sem volt, 1572 novemberében szintén egy új csillag tűnt fel (valójában egy szupernóva robbant fel) az égen. Tycho Brahe (1546–1601) neves dán csillagász – Kepler mentora – (és számos matematikus, asztrológus Európában) úgy gondolta, hogy hasonlatos lehet ez az égi objektum a mágusok csillagához. Így az 1572-es szupernóvánál vetődött fel először tudományos igényességgel a kérdés: mi is vezette valójában Gáspárt, Menyhértet és Boldizsárt a betlehemi jászolhoz.”

Kérjük, részvételi szándékát december 12-ig jelezze a közönségkapcsolat e-mail címén.

További információ:
Bóka B. László, sajtóreferens
Telefon: 06 70 703 1467