2011-ben több nagy online könyvtári katalógus összevonása történt meg, és ezzel egyszerűbbé vált a felhasználók és a könyvtárosok számára a könyvek, illetve folyóiratok online keresése.
[1]Az Országos Dokumentum-ellátási Rendszer (ODR) és a MOKKA néven ismert Magyar Országos Közös Katalógus ezentúl egyetlen, közös adatbázisra épül, ezáltal a MOKKA megújult honlapján egy ponton válik kereshetővé mintegy 60 könyvtár állománya. A találatokból egy kattintással el lehet jutni a dokumentumforgalmazó rendszerbe, és példányok szintjén lehet tájékozódni arról, hogy a keresett mű melyik könyvtárból kölcsönözhető.
A regisztrált felhasználók személyre szabott szolgáltatásokat is igénybe vehetnek. A Facebook olvasóinak nem szükséges külön regisztrálniuk a MOKKA [2] oldalon, azonosítójukkal az egyesített katalógusba is beléphetnek.
A fejlesztés az Országos Széchényi Könyvtár TÁMOP pályázatának keretében valósult meg. A projekt részleteiről Bánkeszi Katalin előadásából tájékozódhat, amely a pályázat zárórendezvényén [3] hangzott el.
[4]A Miskolci Egyetem, Könyvtár, Levéltár, Múzeum szintén egy TÁMOP projekt fő céljaként létrehozott egy közös keresőfelületet a három nagy, folyóiratot feldolgozó adatbázis: az EPA [5] - Elektronikus Periodika Adatbázis, HUMANUS [6] - Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa, MATARKA [7] - Magyar folyóiratok tartalomjegyzékeinek kereshető adatbázisa számára. A pályázat egy másik eredményeként a MATARKA-ban új funkcionalitásokat vezettek be, melyek közül talán legfontosabb az a szolgáltatás, hogy regisztráció után értesítést lehet kérni, ha egy adott szerző új címmel kerül az adatbázisba, vagy arról, ha egy adott kulcsszó egy újonnan felvitt cikkben megjelenik.
Az EHM [4] elnevezésű közös felületen több mint 2,2 millió rekordot lehet elérni. Az adatbázis havonta frissül a három adatbázisba kerülő új rekordokkal. Az EHM a MATARKA [7] és az EPA [5] honlapjáról is elérhető. Az EHM ezen kívül lehetővé teszi, hogy jelenleg 12 magyar folyóirat cikkeinek teljes szövegében is kutathat a felhasználó:
A közös kereső elérhetősége. [4]
Az EHM kialakításáról Miskolci Egyetemi Könyvtár, Levéltár, Múzeum TÁMOP zárórendezvényén [8] olvashat bővebben.
[9]Ha valaki képeket, festményeket keres, érdemes megismerni a Magyar Digitális Képkönyvtár metakeresőjét [10], amely több, mint 20 különféle képgyűjtemény állományában keres (ezek egy részét a Google segítségével).
Hivatkozások:
[1] http://mokka.hu/
[2] http://www.mokka.hu/
[3] http://www.oszk.hu/rendezvenyek/az-oszk-tamop-palyazatanak-zaro-rendezvenye
[4] http://ehm.ek.szte.hu/ehm
[5] http://epa.oszk.hu/
[6] http://www.oszk.hu/humanus/
[7] http://www.matarka.hu/
[8] http://www.oszk.hu/rendezvenyek/tudasdepo-express
[9] http://kepkonyvtar.hu/
[10] http://www.kepkonyvtar.hu/metakereso/searchResults.do
[11] https://oszk.hu/category/foszotar-es-pozicionalo/hirek
[12] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/ehm
[13] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/humanus
[14] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/lelohelykereses
[15] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/matarka
[16] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/mokka
[17] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/npa
[18] https://oszk.hu/category/hirek-tartalmi-cimkei/odr
[19] https://oszk.hu/category/hirek/tamop
[20] https://oszk.hu/category/szolgaltatas/tajekoztatas
[21] https://oszk.hu/category/szolgaltatas/tajekoztatas/cikk-kereses
[22] https://oszk.hu/category/szolgaltatas/tajekoztatas/bibliografia-oesszeallitas