A Dancs Szabolcs kezdeményezésére és elnökletével 2016-ban megalakult RDA-HU intézményközi munkacsoport távlati célját tekintve az RDA (Resource Description and Access=Forrásleírás és Hozzáférés) bibliográfiai keretrendszer magyarországi bevezetésének előkészítésére és koordinálására jött létre. Feladatai közé tartozik az új kommunikációs formátumok (MARC21, BIBFRAME) implementálásának előmozdítása (l. Munkaanyagok), valamint az RDA és a kapcsolódó dokumentumok (az IFLA könyvtári referenciamodellje, a katalogizálás új nemzetközi alapelvei) magyar nyelvre való átültetése is, ezzel összefüggésben pedig a terminológiai kérdések tisztázása, a könyvtári szakszókincs megújítása.
Tagok és az általuk képviselt szervezetek:
A munkacsoport vezetője Dancs Szabolcs.
Tagok:
- Balázs László osztályvezető, FSZEK
- Bubonyicz Andrea, OSZK Kurrens Könyvfeldolgozó Osztály
- Eszenyi-Bakos Kinga, Budapesti Gazdasági Egyetem PSZK Könyvtár
- Gál Viktória, Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár
- Gombos Zsuzsanna osztályvezető, OSZK Humántudományi Bibliográfiai Koordinációs Iroda
- Hubay Miklós Péter, Petőfi Irodalmi Múzeum
- Kasza Zsófia osztályvezető-helyettes, MTA Könyvtár és Információs Központ, Gyűjteményszervezési Osztály
- Kovács Zsolt, Budapesti Gazdasági Egyetem PSZK Könyvtár
- Kőrösi Csilla Júlia főosztályvezető-helyettes, OSZK Kutatási és Különgyűjteményi Főosztály
- Megyeri Andrea bibliográfus, FSZEK feldolgozó csoport
- Dr. Némethi-Takács Margit egyetemi adjunktus, DE BTK Könyvtár- és Információtudományi Tanszék
- Seresné Könyves Tóth Zsuzsa, Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár
- Székelyné Török Tünde osztályvezető, ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, Gyűjteményszervezési Osztály
- Takácsné Bubnó Katalin osztályvezető, OSZK KI Könyvtártudományi Szakkönyvtár
- Dr. Tóvári Judit főiskolai tanár, ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet
- Vass Johanna, Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet
- Zászkaliczky Borbála osztályvezető, Országgyűlési Könyvtár, Gyűjteményszervezési Osztály
Örökös tagunk † Dr. Koltay Klára, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár egykori főigazgató-helyettese, aki a kezdetekben témafelvetéseivel, gyakorlati javaslataival kiváló előmozdítója volt az RDA átültetésének.
Az RDA bevezetése
Az RDA bibliográfiai keretrendszer lefordítása, bevezetésének előkészítése hosszas folyamat, amelyet tovább nyújt, hogy a szabályzatot az ún. 3R projekt keretében a 2017 augusztusában kiadott könyvtári referenciamodell alapján átdolgozták.
Terveink szerint a bevezetésnek – a nemzetközi gyakorlattal összhangban – a hatályos szabványok elemzésével, az ún. nemzeti alkalmazásprofil kialakításával szeretnénk megalapozni. Az átállást készítheti elő az RDA-hoz való igazodás okán definiált új MARC 21-mezők használata, illetve az adatpublikáláshoz javasolt RDA-s elemkészlet és értékszótárak implementálása is. Mindebben szeretnénk – az ország könyvtáros szakembereivel együttműködve – a szélesebb értelemben vett szakmának támogatást nyújtani. A témára fókuszáló workshopok, tutorialok segítik a szakma képviselőit az új megközelítésekkel való ismerkedésben, valamint módszertanok kidolgozásával szeretnénk gördülékenyebbé tenné az átállást.
Munkaanyagok
A RDA-HU munkacsoport tevékenysége során született alábbi dokumentumokat hangsúlyosan munkaanyagként adjuk közre.
A közölt szövegek, tábl ázatok „terminológiai összecsiszolása” jelenleg zajlik, nem tekinthetők tehát véglegesnek, ugyanakkor úgy gondoltuk, közreadásukkal nem csupán közös gondolkodásra invitálhatjuk a szakmát, hanem egyszersmind megfelelő tájékoztatást nyújthatunk az eddigi és várható eredményekről.
Várjuk a szakmai közönség hozzászólását, véleményét a következő címen: dancs.szabolcs@oszk.hu
Az RDA-ról magyar nyelven megjelent írások
- DUDÁS Anikó: Forrásleírás és hozzáférés: az új angol-amerikai katalogizálási szabályzat (RDA) és kritikája, Könyvtári Figyelő, 58. köt. 4. sz. 2012. p. 727–750.
- DUDÁS Anikó: Nemcsak weben lenni, hanem webből lenni: a Funkcionális követelmények (FR) metaadatmodell-család névterei és a szemantikus web, Könyvtári Figyelő, 59. köt. 1. sz. 2013. p. 45–64.
- DANCS Sz.: A Bibliográfiai Átállás programja – az RDA franciaországi átültetése, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 63(9). 2016. pp. 344–352.
- DANCS Sz.: RDA-kitekintés: példák az anglo-amerikai katalogizálási szabályzat európai átültetéseire, Könyvtári Figyelő, 63(1). 2017. pp. 85–89.
- DANCS Sz.: Röviden az RDA-ról, Könyvtári Figyelő, 63(2). 2017. pp. 211–217.
- DANCS Sz.: Hogyan fogunk katalogizálni a jövőben? – FRBR-alapú bibliográfiai feldolgozás a gyakorlatban, Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 26(2). 2017. pp. 10–16.
- DANCS Sz.: Oszd meg, és ne uralkodj! Az OCLC 2017. évi berlini konferenciájának főbb üzenetei, Könyvtári Figyelő, 63(3). 2017. pp. 362–367. (részben foglalkozik az RDA-val)
- DANCS Sz.: Új utakon az RDA – rövid jelentés a European RDA Interest Group 2017-es éves találkozójáról, Könyvtári Figyelő, 63(4). 2017. pp. 589–590.
- VASS Johanna: Az RDA kapcsolata a nemzetközi könyvtári modellekkel, és elemkészletekkel I. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 64(4). 2017. pp. 168–188.
- DANCS Sz.: Az RDA mint a katalogizálás új nemzetközi szabályzata? Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 26(5). 2017. pp. 9–17.
- VASS Johanna: Az RDA kapcsolata a nemzetközi könyvtári modellekkel, és elemkészletekkel II. Az RDA szótárai – tovább az FRBRoo modell felé. Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 64(10). 2017. pp. 477–495.
- DANCS Sz.: A hiteles digitális másolatról és a másolati példányok bibliográfiai kezeléséről – 1. rész: Hitelesség szabványos alapokon, Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 26(10). 2017. pp. 7–15.
- DANCS Sz.: A hiteles digitális másolatról és a másolati példányok bibliográfiai kezeléséről – 2. rész: Metaadatok, Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 26(12). 2017. pp. 3–11.
- DANCS Sz.: Digitális szurrogátumok RDA-alapú feldolgozása költséghatékonyan – az edinburghi módszer, Könyv, Könyvtár, Könyvtáros, 27(2). 2018. pp. 3–10.
- DANCS Sz.: „RDA reborn” – a könyvtári referenciamodell és az átalakuló RDA – 1. rész: Bevezetés az IFLA LRM-be, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 65(3). 2018. pp. 141–152.
- DANCS Sz.: „RDA reborn” – a könyvtári referenciamodell és az átalakuló RDA – 2. rész: A 3R projekt, avagy az RDA megújulása, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 65(4). 2018. pp. 228–237.
- DANCS Sz. - HUBAY M. - MOHAY A.: Az RDA és a BIBFRAME hazai implementálása, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 66(9). 2019. pp. 534–539.
- DANCS Sz.: Mit jelent RDA-kompatibilisnek lenni? Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 67(10). 2020. pp. 526–537.
- DANCS Sz.: Részletesen a nomen entitásról, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 68(10). 2021. pp. 604–619.