Ünnepi előadással indul az „Orientalisták az OSZK-ban” előadássorozat immár negyedik évada. A magyar keletkutatás nemzetközileg is elismert nagyjait felvonultató sorozat januári előadója Simon Róbert orientalista és vallástörténész lesz, a Korán és számos egyéb vallástörténeti keleti szöveg fordítója, az iszlám kialakulásának szakértője.
Az észak-arab történelem az iszlám kialakulásával lépett a történelem színpadára. Az iszlám az „Ábrahám-vallások” legfiatalabb tagjaként sajátos „gyűlölök és szeretek”-kapcsolatban alakította ki a maga arculatát, amelynek során Mohamed talán Mózeshez hasonlíthatóan nemcsak próféta és vallásalapító, hanem törvényhozó és az iszlám államiság megalapozója is volt. Már ő elindítja a hódításokat, amelyek során az addig legnagyobb világbirodalom jött létre. Ennek megszervezése a mohamedi alapok befejezetlensége és kezdetlegessége miatt legalább kétszáz évig elhúzódott. E vajúdás néhány vonatkozására (ezek máig rányomják bélyegüket az iszlámra) hívja föl a figyelmet az előadás.
Simon Róbert előadásának címe: „Egy világvallás és világbirodalom születése – az iszlám genezise”
Az elődás ideje és helye: 2019. január 30. 17 óra, Országos Széchényi Könyvtár, Díszterem, VI. szint
Interjú az előadás kapcsán Simon Róberttel (nemzetikonyvtar.blog.hu)
Simon Róbert főbb munkái
A sorozatról
A havonta egyszer, szerdánként 17 órakor kezdődő előadások, beszélgetések és könyvbemutatók fő célja, hogy az érdeklődő nagyközönség is korszerű ismereteket szerezhessen a nemzetközi viszonylatban is jegyzett magyar kutatóktól – értesülve a különböző területeket és korszakokat érintő kérdésekről és a kutatás legújabb eredményeiről.
A magyar keletkutatást, annak különböző szakterületeit és eredményeit bemutató Orientalisták az OSZK-ban című kultúrtörténeti sorozat szerkesztője Tüske László főigazgató, arabista, a PPKE oktatója.