Kiadói és nyomdászjelvények Magyarországon 1801–1900

Printer-friendly versionPDF version
2012/06/15

Az Országos Széchényi Könyvtár és a Balassi Kiadó jelentette meg Simon Melinda: Kiadói és nyomdászjelvények Magyarországon 1801–1900 című kötetét.

A nemzetközi viszonylatban is úttörő vállalkozásnak nevezhető közel 400 oldalas lexikon a 19. század folyamán Magyarország területén használt nyomdai és kiadói jelvényeket adja közre. Számos helyen pontosítja és kiegészíti a 2009-ben megjelent 18. századi jelvénykatalógust, majd következik a 19. századi törzsanyag. A 345 jelvény mérethű reprodukciója alatt angol–magyar kétnyelvű szócikk tartalmazza az ábrázolásra, annak készítőjére, illetve az adott kiadóra vagy nyomdára vonatkozó információkat. Szintén kétnyelvű bevezető tanulmányában a szerző részletesen tárgyalja a korszak jelvényeinek ikonográfiai jellegzetességeit, az ábrázolások forrásait és stílusjegyeit, használatuk időtartamát, pozicionálásukat, az utánzásokat, a felhasznált jelmondatokat, illetve az alkalmazott technikákat. Megemlíti azokat a jelvényeket is, amelyeket kizárólag külföldön használtak olyan nyomdászok vagy könyvkereskedők, akiknek életpályája részben Magyarországhoz kötődik.

A kötetet haszonnal forgathatják a nyomdászattörténettel, kiadástörténettel vagy művelődéstörténettel foglalkozó szakemberek és diákok, de a szimbolika iránt érdeklődők számára is izgalmas kézikönyv.

A kötet a Balassi Kiadó oldalán.