Hungarika-térképek a Humboldt Egyetemen; Pest-Buda és Budapest térképei; Az Indiai-óceán hajózási térképe; A Lázár-térkép, ahogy még nem látta!

Földabrosz hírlevél
Kedves Barátunk!

Örömmel üdvözöljük a Földabrosz térképtörténeti blog követői között! Köszönjük, hogy megtisztelte bizalmával oldalunkat. Hírlevelünkben a fontosabb eseményeinkről és a blogon eddig megjelent cikkekből adunk ízelítőt Önnek.
AKTUÁLIS KIÁLLÍTÁSAINK

Szép Magyar Térkép 2015
Megtekinthető: 2016. április 30-ig
VI. emelet, Díszterem

A Magyar Királyság általános térképe 1804–1810
Megtekinthető: 2016. július 9-ig
VI. emelet, Térképtár
Legutóbb megjelent cikkeink a Földabroszon
Hungarika-térképek a Humboldt Egyetem Földrajzi Intézetének térképgyűjteményében

Wilhelm von Humboldt (1767–1835) porosz államférfi és nyelvész kezdeményezése nyomán 1810 őszén megalapították a Berlini Egyetemet. Az Egyetem a Földrajzi Intézetet 1887. április 1-én Ferdinand von Richthofen (1833–1905), a neves Kína-kutató révén alapította meg, aki 1900-ban közreműködött az Oceanográfiai Intézet, majd 1906-ban az Oceanográfiai Múzeum létrehozásában is. Védnöksége alatt a Földrajzi Társaság a német és a nemzetközi földrajztudományi munkálatok középpontja lett.

Tovább a cikkre
Pest-Buda és Budapest térképei I.–III.

Azt hihetnénk, hogy a 19–20. századi térképek kiadási adatainak megállapításánál mi sem egyszerűbb. Szerepel rajta a kiadás helye, a kiadó, illetve a kiadási év, ha máshol nem, a térképek borítóján. Sajnos ez gyakran nem így van, mert egy-egy elem – legtöbbször az évszám – hiányzik.

Tovább a cikkre
Hessel Gerritsz.: Az Indiai-óceán hajózási térképe, 1621.

Könyvtárunk alapítójának, gróf Széchényi Ferencnek egykori saját térképgyűjteménye Hessel Gerritsz.-nek több, nagy fontosságú alkotását őrzi. Az egyik legérdekesebb és a földrajzi felfedezések történetében bizonyosan legjelentősebbnek tekinthető alkotás, a Gerritsz. által 1621-ben készített, az Indiai-óceánt ábrázoló kéziratos hajózási térkép.

Tovább a cikkre
A Lázár-térkép, ahogy még nem látta!

Magyarország legkorábbi ismert és részletes térképe a méltán híres Tabula Hungariae, vagy miként a kézirat szerzője nevén ismertebb, a Lázár- vagy Lázár deák-térkép. Az 1528 májusában Peter Apian (1495–1552) ingolstadti nyomdájában elkészült mű jól ismert a térképtörténészek és a nagyközönség körében.

Tovább a cikkre
Üdvözlettel:

oszk.hu
Kérdezzen a térképésztől!
Ön ezt a hírlevelet azért kapta, mert feliratkozott az Földabrosz hírlevelére. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tőlünk ilyen jellegű e-maileket kapni, kattintson a "Leiratkozás a hírlevélről" linkre.