Aktuális kiállításunk - Ünnepi jókívánságok - Edmund von Zuccheri Magyarország-térképei - Korabinszky János és az etnikai térképezés

Földabrosz hírlevél - 2017. január
Kedves Barátunk!

Örömmel üdvözöljük a Földabrosz térképtörténeti blog követői között! Köszönjük, hogy megtisztelte bizalmával oldalunkat. Hírlevelünkben a fontosabb eseményeinkről és a blogon eddig megjelent cikkekből adunk ízelítőt Önnek.
AKTUÁLIS KIÁLLÍTÁSUNK

Az I. világháború térképeken 2. Háborús hétköznapok

A kiállítás megtekinthető 2016. szeptember 30. és 2017. március 31. között a Térképtár folyosóján a tár nyitvatartási idejében: kedd-péntekig 9.00-17.00, szombaton 9.00-14.00 óráig.

Az első világháború térképeit bemutató tematikus kiállítássorozatunk második része a háború alatt publikált és használt polgári és katonai anyag mellett a világégés újdonságait – a haditechnikai fejlesztéseket, a tömegességet és a hátország bevonását a totális háborúba – kívánja bemutatni. A cím is erre utal: a felvonultatott művek között láthatunk mind az otthonmaradottaknak szánt színes, látványos, propagandisztikus anyagot, mind egyedi, kéziratos bejegyzésekkel ellátott katonai-topográfiai térképeket, de külön vitrint szántunk a hadifoglyok és hadikórházak kérdésének, valamint a háború utóéletének is.
Korábban megjelent cikkeink a Földabroszon
Ünnepi jókívánságok

Köszönjük Olvasóinknak, hogy egész évben megtiszteltek bennünket figyelmükkel és reméljük a jövő évben sem lesz ez másképp! Minden kedves Olvasónknak áldott karácsonyi ünnepeket, és békés, szerencsében gazdag új évet kívánunk! Ajándékként szeretnénk röviden bemutatni egy igen érdekes térképet.

Tovább a cikkre
Edmund von Zuccheri Magyarország-térképei

Lipszky János Magyarország-térképeinek felhasználásával számos további térképmű született. Mind közül, tartalmi gazdagságát, méretét és hosszú kiadás történetét is figyelembe véve, az egyik legjelentősebb Edmund von Zuccheri: Generalcharte des Königreiches Ungarn című műve.

Tovább a cikkre
Korabinszky János és az etnikai térképezés

Az első komolyabb, magyar vonatkozású „etnikai” térképek létrejöttét, noha ismerünk korábbi, hasonló adattartalmú térképeket is (pl. Nicolas Sanson Erdély-térképe 1664-ből), a nemzeti kérdés iránt a 18. század végétől éledő érdeklődéshez, a nemzetállam eszméjének térnyeréséhez, illetve az egyre szervezettebb állami adatgyűjtéshez szokás kötni.

Tovább a cikkre
Üdvözlettel:

oszk.hu
Kérdezzen a térképésztől!
Ön ezt a hírlevelet azért kapta, mert feliratkozott az Földabrosz hírlevelére. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tőlünk ilyen jellegű e-maileket kapni, kattintson a az alábbi linkre, e-mail címe megadása után jelölje meg a "leiratkozás"-t, majd mentse el.