Litterae missionariorum de Hungaria et Transilvania

Litterae missionariorum de Hungaria et Transilvania

Litterae missionariorum de Hungaria et Transilvania (1572-1717)
Misszionáriusok levelei Magyarországról és Erdélyről (1572-1717) I-V. kötet
Szerkesztette: Tóth István György
MTA Történettudományi Intézete – Római Magyar Akadémia, Roma –Budapest, 2002–2008. 5 db, 3337 oldal
ISSN 1218 8832

Elfogyott

Tóth István György évtizedes kutatómunkával a jelenkori magyar historiográfia talán legnagyobb szabású, egyszemélyes forráspublikációját tette le a szakmai közönség asztalára. Az öt kötetes munka a kora újkori európai missziók univerzumának magyar vonatkozású leveleit adja közre, az 1994-ben megjelent forráskiadvány (Relationes missionariorum de Hungaria et Transilvania, 1627-1707) – amely missziós jelentéseket tett közzé a Propaganda Kongregáció levéltárából – folytatásaként is felfogható. A kiváló kutató és történész 2002 és 2005 között, utolsó munkájaként 1142 missziós levelet publikált négy kötetben az 1572 és 1717 közötti időszakból.

A levelek közreadása a kora újkori magyar és balkáni történelem nagy jelentőségű dokumentumgyűjteményének ígérkezik. A Magyar Királyság, az Erdélyi Fejedelemség és a hódolt Magyarország területén működő misszionáriusok levelei nemcsak mennyiségileg gyarapították a rendelkezésünkre álló forrásbázist, hanem egy új, eddig csak nyomaiban ismert aspektusból világítják meg ennek a másfél évszázadnak a történetét. A három országrészben működő misszionáriusok tudósításai a korabeli Magyarországra vonatkozó ismereteinket számos új adattal és szemponttal bővítik, emellett a missziós egyházszervezet működésének, a Szentszék magyarországi egyházpolitikájának feltárásához is nélkülözhetetlen, eddig teljesen ismeretlen forrásbázist jelentenek. Az olvasó képet kaphat a három államra szakadt ország olykor teljesen eltérő vallási-kulturális viszonyairól, illetve a három országrész viszonyát befolyásoló kohéziós vagy éppen széttartó erők működéséről is.

Az első négy kötet a tartalmi összefoglalókkal, jegyzetekkel ellátott leveleket teszi közzé időrendben, az első részben a szerző magyar és angol nyelvű átfogó tanulmánya igazít el a korszakban, a kutatott témában és a jórészt olasz és latin nyelvű misszionáriuslevelek világában. Az ötödik rész anyagát a hirtelen elhunyt szerző tervei és megkezdett munkája nyomán az MTA Történettudományi Intézetének munkatársai fejezték be. A misszionáriusok életrajzait teszik közzé magyar és angol nyelven, továbbá bibliográfiával, hely- és névmutatóval segítik a kutatók munkáját.