A könyvtárak és egyházak kapcsolata került fókuszba a Helyismereti Könyvtárosok XXV. Konferenciáján

Printer-friendly versionPDF version
2024/08/07

 

Veszprém adott otthont a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete XXV. Konferenciájának 2024. augusztus 1. és 3. között. Az esemény középpontjában a könyvtárak, az egyházak és a helyismeret összefonódása állt.  

A rendezvény az Eötvös Károly Könyvtár és az MKE Veszprém Megyei Szervezete szervezésében zajlott. A konferencia második napján a résztvevők Zircen, az Országos Széchényi Könyvtár Ciszterci Műemlékkönyvtárában gyűltek össze, ahol előadások és bemutatók várták az érdeklődőket. A konferencia számos izgalmas előadást kínált a könyvtárak és az egyház kapcsolatáról. 

 

A nyitó előadást Bittner Mónika, a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár munkatársa tartotta, bemutatva a könyvtár gyűjteményeit. Bár a gyűjteményt hivatalosan 1968-ban alapították, annak gyökerei egészen a 18. századig nyúlnak vissza. Az előadáson szó esett Klimo Györgyről, Pécs híres püspökéről, aki 1774-ben tette nyilvánossá könyvtárát.

Kukkonka Judit, a szegedi Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár osztályvezetője az intézmény történetét ismertette. Bemutatta Somogyi Károly esztergomi kanonok életútját, aki 43 701 kötetes könyvtárát Szeged városának ajánlotta fel. Az előadás részletesen tárgyalta, hogyan jutott el ez a hatalmas könyvgyűjtemény a Tisza-parti városba, valamint azokat a különleges darabokat, amelyek azóta is gazdagítják a város kulturális életét. 

A konferencia különleges színfoltja volt dr. Sípos Imre előadása, aki Miklósiból, egy Tolna vármegyei kis faluból érkezett. Sípos Imre szerzetes papként a Szent János Apostolról és Remete Szent Pálról Nevezett Közösség tagja, akik a környékbeli településeken végzett lelkipásztori munkájuk során helytörténeti kutatásokat végeztek. Ezeket az eredményeket Magvetés című lapjukban publikálják immár 32 éve, és az Életsorsok a XX. században című könyvsorozatban is megosztják az olvasókkal. 

 

Parti Csaba jászberényi helyismereti könyvtáros a jászberényi könyvtár helyszínének történelmi jelentőségét kiemelve mutatta be az egykori zsinagógát, amelynek helyén a mai könyvtár épült. A kutatások eredményeként egy 3D-s kisfilm is készült, amely a zsinagógát és környékét rekonstruálja. 

Németh Gábor, a zirci Ciszterci Műemlékkönyvtár igazgatója a ciszterci szerzők rendtörténeti munkájával foglalkozott, hangsúlyozva a ciszterci közösségek településtörténeti szerepét. Az előadás után a résztvevők megismerhették a műemlékkönyvtár történetét, és bejárhatták annak termeit. 

A résztvevők a konferencia második napjának délutánját Bakonybélben töltötték, ahol további programokkal gazdagodtak, így a rendezvény nemcsak szakmai, hanem kulturális szempontból is jelentős élményt nyújtott mindenkinek. 

A konferencia programja itt tekinthető meg.