A nemzeti könyvtár szakemberei adtak elő a jereváni nemzetközi konferencián

Printer-friendly versionPDF version
2024/10/31

 

Középpontban a kulturális örökség digitalizálása és fenntarthatósága

 

Jerevánban idén második alkalommal rendezték meg a „Heritage Preservation for a Sustainable Future” című konferenciát, az Örmény Nemzeti Könyvtár szervezésében. Az esemény célja, hogy rávilágítson a kulturális örökség megőrzésének jelentőségére a fenntartható fejlődés előmozdítása érdekében.

A 2024. október 3. és 5. között tartott rendezvényen 20 országból érkező mintegy száz szakember vett részt, köztük a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) öt képviselője, akik a nemzetközi közönség előtt mutatták be tapasztalataikat és eredményeiket. 

 

A nemzeti könyvtár előadói közül elsőként Kalcsó Gyula beszélt a „Brave New World” szekcióban, amely a mesterséges intelligencia könyvtári felhasználásának kihívásait taglalta. „Integration of Artificial Intelligence into the Services of the National Széchényi Library” című előadásában kollégánk bemutatta, hogy az MNMKK OSZK hogyan építette be a mesterséges intelligenciát saját folyamataiba, és hogyan tervezi annak további alkalmazását a kulturális örökség megőrzésének érdekében.  

Rényi Mátyás Attila a „Digitalization and Digital Preservation in the Hungarian National Széchényi Library: Saving the Cultural Heritage of the Hungarian Diaspora through means of Digital Preservation” című előadásában a digitalizálási kapacitás adta új lehetőségekről tartott előadást, a Mikes Kelemen program bemutatásán keresztül. Az előadás rávilágított a diaszpórából származó – hazai kulturális értéket képviselő – dokumentumok digitalizálás útján történő hasznosításának lehetőségére. 

 

Franges Krisztina „The Role of Packaging Technology in Library Preservation” című előadásában a könyvtári állományvédelem új technológiáiról számolt be, kiemelve a nemzeti könyvtár innovatív csomagolási megoldásait, amelyek nemcsak a műtárgyvédelmet, hanem a fenntarthatóságot is támogatják. 

Papp Viktor előadása „Challenges of Online Publishing. Digital Preservation of Historical Photographs” címmel a fényképek digitalizálási folyamatait mutatta be, különös tekintettel az MNMKK OSZK Fotótér platformjának sajátosságaira és a nemzetközi elvárásoknak való megfelelésre. 

Perger Péter pedig a neves betűmetsző és nyomdász, Misztótfalusi Kis Miklós 1685-ben Amszterdamban készített örmény betűtípusainak történetét tárta a közönség elé „The Armenian Types of Miklós M. Tótfalusi Kis” című előadásában, amely a magyar–örmény kultúra különleges kapcsolatát mutatta be. 

 

A konferencián tartott előadások és az ezt követő beszélgetések rávilágítottak arra, hogy a kulturális örökség megőrzése az új technológiák révén jelentős szerepet kap a jövőben. Az MNMKK OSZK szakértőinek jelenléte és bemutatkozása fontos hozzájárulás volt a nemzetközi tapasztalatcseréhez.

 

 

Kapcsolódó blogbejegyzés:

Heritage Preservation for a Sustainable Future