A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) idén 11. alkalommal rendezte meg a MuseumDigit konferenciát, amely a múzeumi digitalizáció aktuális kérdéseit, trendjeit és innovációit állította középpontba. A kétnapos eseményt 2024. november 28–29-én rendezték meg, neves hazai és nemzetközi előadók részvételével.
A MuseumDigit évről évre a legfontosabb nemzetközi múzeumi trendeket és hazai innovációkat hozza el a szakma számára. Az idei rendezvény központi témái között szerepelt a hibrid múzeum koncepciója, a digitális technológia és az állományvédelem kapcsolódása, valamint a mesterséges intelligencia múzeumi alkalmazása.
Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár Gyűjteménymegőrzési Főosztályának főosztályvezetője, Mészáros Tamás a hazai közgyűjteményi digitalizáció eredményeiről és jövőbeni lehetőségeiről szóló kerekasztal-beszélgetésen vett részt. Mészáros Tamás a beszélgetésen kiemelte az MNMKK OSZK digitalizációs eredményeit, külön hangsúlyt helyezve az állományvédelem szerepére. A kerekasztal-beszélgetésen a szakértők az egyes közgyűjteményi intézmények elmúlt években elért sikereit tekintették át, és megvitatták az MNMKK-szintű közös tartalomszolgáltatás, valamint a digitalizálásban rejlő erőforrás-megosztás jövőbeni lehetőségeit. A főosztályvezető hangsúlyozta, hogy az állományvédelem nemcsak a kulturális értékek megőrzése, hanem a hosszú távú digitális hozzáférhetőség kulcsa is.
A konferencián neves külföldi előadók – köztük Chiara Bonacchi az Edinburgh-i Egyetemről és Livio De Luca a párizsi Centre National de la Recherche Scientifique-tól – osztották meg tapasztalataikat. Az előadások a digitális technológiák és a kulturális örökségvédelem összefüggéseire, valamint a látogatói élmény javításának lehetőségeire összpontosítottak.
A hazai előadók közül Kómár Éva, az MNMKK innovációs szakértője a múzeumi digitalizáció új irányairól beszélt, míg Ruttkay Zsófia, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kutatója a hazai digitális installációk másfél évtizedes tapasztalatait foglalta össze.