2025. március 5-én nagyszabású jubileumi nemzetközi könyvtárszakmai konferenciával emlékezett meg fennállásának 90. évfordulójáról a Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE).
Az eseménynek az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár adott otthont, ahol hazai és nemzetközi szakértők, hazai és külföldi civil szervezeti vezetők, valamint a könyvtári közösség tagjai és képviselői gyűltek össze, hogy közösen értékeljék a szakma múltját, jelenét, jövőjét, és hogy megvitassák a jövőbeli feladatokat.
A rendezvény Gerencsér Juditnak, az MKE elnökének nyitóbeszédével vette kezdetét, aki hangsúlyozta, hogy kilenc évtized kiemelkedő időszak egy civil szervezet életében. Beszédében köszönetet mondott az egyesület alapítóinak, vezetőinek, tagjainak és partnereinek az évtizedeken át tartó elkötelezett munkájukért és támogatásukért. A megnyitón Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára és Rózsa Dávid, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója is köszöntötte a résztvevőket.
A konferencia három tematikus szekcióban zajlott. Az első szekció a könyvtárszakmai szervezetek nemzetközi együttműködésére fókuszált. Sharon Memis, a Könyvtári Egyesületek és Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (IFLA) főtitkára „Future-proofing the Library Field” című előadásában a könyvtári szakma jövőbiztos megoldásait ismertette. Carryl Allardice, a Könyvtári és Információs Szakemberek Szakmai Intézete (CILIP) alelnöke bemutatta, hogyan támogatja szervezetük a könyvtárosokat a kihívásokkal teli időszakokban. Zelia Parreria, a Könyvtári, Információs és Dokumentációs Egyesületek Európai Irodája (EBLIDA) alelnöke a könyvtári trendekről, illetve a szakmai szervezetek szerepéről beszélt a XXI. század tükrében, míg Kalydy Dóra, az Európai Tudományos Könyvtárak Egyesülete (LIBER) elnökségi tagja a LIBER-ben rejlő könyvtárszakmai lehetőségeket, együttműködéseket elemezte.
A második szekcióban a hazai civil szakmai együttműködések kerültek előtérbe. Gerencsér Judit az MKE 90 éves múltját, jelenét és jövőjét vázolta fel, míg Tőzsér Istvánné Géczi Andrea a szakmai értékek civil képviseletének fontosságáról beszélt. Marton József az egyetemi könyvtárak együttműködéséről tartott előadást a jógyakorlatok tükrében, Hagymássy Krisztina pedig az iskolai könyvtárak érdekérvényesítésének lehetőségeit taglalta. A szekció zárásaként Bálint Ágnes és Gacsályi-Tölgyesi Ágnes osztották meg gondolataikat a könyvtári partnerség, az együttműködési lehetőségek és a szakmai jövőkép kapcsán.
A nap ünnepélyes zárásaként került sor az MKE 90. jubileumi szekcióra, amelynek során átadták a jubileumi MKE-emlékérmeket, köszöntötték az évfordulós szervezeteket és az MKE korábbi elnökeit és főtitkárait.
A rendezvény kiváló alkalmat biztosított a szakmai párbeszédre és együttműködésre, miközben méltó módon tisztelgett az MKE kilenc évtizedes szakmai tevékenysége, eredményei, missziója és hivatástudata előtt.
A rendezvény fő támogatója a Nemzeti Kulturális Alap volt.