Könyvtárosok dolgozószobája 7.

Printer-friendly versionPDF version
2025/04/01

 

A Könyvtártudományi Szakkönyvtár 2025. március 25-én, kedden 15 órától rendezte meg a Könyvtárosok dolgozószobája elnevezésű könyvtárszakmai eseménysorozat hetedik rendezvényét A könyvtárak jövője a mesterséges intelligencia és automatizáció világában: 2. rész: A mesterséges intelligencia etikai vonatkozásai címmel. 

A beszélgetés résztvevői voltak: Gondos Gábor könyvtáros (MNMKK Országos Széchényi Könyvtár, Digitális Megőrzési Osztály), dr. Szilágyi Róbert docens (Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Módszertani és Üzleti Digitalizáció Intézet, Agrár- és Üzleti Digitalizáció nem önálló Tanszék) és Takács Viktor László mesteroktató (Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar, Módszertani és Üzleti Digitalizáció Intézet, Agrár- és Üzleti Digitalizáció nem önálló Tanszék). 

 

A beszélgetésen a mesterséges intelligencia társadalomra gyakorolt hatásairól kérdeztük a vendégeinket, valamint igyekeztünk körbejárni a téma jogi, gazdasági, etikai, illetve ökológiai aspektusait is.

Vendégeink között egyetértés mutatkozott abban, hogy a mesterséges intelligencia korai szakaszában járunk. Nincs semmi ingyen, így azt, hogy ma ilyen könnyen hozzáférhetünk, majd később kell megfizetnünk. Nem fogja teljes mértékben elvenni a munkát ez a technológia az emberektől, de a munkaerőpiacot biztosan meg fogja változtatni. Emiatt más készségekre lesz majd szükség, mint jelenleg. Környezetünkre gyakorolt hatásának szempontjából nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy mindennek van ökológiai lábnyoma, így a mesterséges intelligenciának is. Minden keresés és parancs környezetterheléssel jár.