Versben oldódik a lélek – tarts velünk
a magyar költészet napja alkalmából szervezett programjainkon.
Április 11-én felolvasásokkal, zenével és művészeti programokkal készülünk.
A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Az idei alkalom azért is különleges, mert idén 120 éve született József Attila (1905–1937) költő, a modern magyar líra egyik legnagyobb alakja, továbbá mert április 11-én született Márai Sándor (1900–1989) író, költő, a magyar próza egyik meghatározó mestere is, éppen 125 éve – így a programok során kiemelt hangsúlyt kap az életművük.
A költészet a lélek tükre, amelyben múltunk, jelenünk és jövőnk találkozik: a mondatok lüktetésében, a szavak ritmusában benne van örömünk, bánatunk, boldogságunk és szomorúságunk. A versekkel egyszerűen szebb: a költészet vigaszt nyújt a bánatban és még szebbé teszi az örömöt.
A rendezvénysorozat az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Petőfi Kulturális Ügynökség közös szervezésében valósul meg.
Időpont: 2025. április 11.
Helyszín: MNMKK Országos Széchényi Könyvtár
(Budavári Palota F épület, 1014 Budapest, Szent György tér 4–5–6.)
PROGRAM
Könyvtári épületséta – a Budavári Palota F épületének bemutatása
Az épület bejárása során a látogatók megismerkedhetnek a palota és a könyvtár történetével, működésével, tájékoztatást kaphatnak a könyvtár gyűjteményeiről, feladatairól, és megtekinthetik az egyes épületszinteket, megismerve az olvasói tereket is.
Gyülekezőpont: V. emelet, főlépcső
Maximális létszám: 40 fő
Választható időpontok:
Periodikabemutató
Ritkaságok a XIX. és XX. században megjelent ifjúsági lapokból. Bemutatjuk a korszak különlegesebb kiadványait, korabeli folyóiratokat, amelyekben megjelentek József Attila versei. Ízelítőt adunk a 125 éve született Márai Sándor hírlapírói munkásságából.
Gyülekezőpont: V. emelet, a könyvesbolt előtt
Maximális létszám: 30 fő
Választható időpontok:
Több mint vers
Himnusz, Szózat, Nemzeti dal – tárlatvezetés emblematikussá lett verseink között
Kiállításunk a magyar emlékezethelyek közül a Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal együttes bemutatására vállalkozik. A tárlat a kéziratoktól a legfontosabb szövegkiadásokig, a megzenésítéseket és a különböző fordításokat felemlítve követi végig e versek emblematikussá válásának folyamatát.
Gyülekezőpont: V. emelet, indulás a főlépcsőtől
Választható időpontok:
9.00–10.00
Jövő? Az mi? – Rendhagyó irodalomóra Bonczidai Évával
Gondolj arra, hogy tíz-húsz év múlva milyen lesz egy átlagos kedd az életedben! Hogyan élsz? Ki lesz veled? Ha a jövődről beszélsz, kinevetnek, lebeszélnek a terveidről, vagy támogatnak? Hányan hisznek abban, hogy tudod, mire vagy képes? Te hiszel a jövődben? – ezeket a kérdéseket teszi terítékre az a rendhagyó irodalomóra, amelyen Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője Jókai Mór döntésein és életén keresztül arról is beszél, hogyan gondolkodtak a XIX. században a jövőről.
Maximális létszám: 120 fő
Helyszín: VII. emelet, északi olvasóterem
9.00–9.45
„Rejtőző Petőfi”, avagy Petőfi, az ember – Rendhagyó irodalomóra Lipthay Endrével
Petőfi Sándor kéziratain, rajzain, műfordításain és levelein keresztül felvillannak életének emberközeli vonásai, egyben elénk tárul hazafisága mellett alkotói sokszínűsége és humorral átitatott gondolatvilága is. A gazdag hagyatékon és egyes életrajzi adatokon keresztül bepillantást nyerhetünk nemcsak baráti kapcsolataiba, hanem az alkotás folyamatába, egy-egy vers keletkezésébe is.
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: V. emelet, 516-os terem
9.00–13.00
Játszóház egyedi kirakókkal – Verskirakó minden korosztály számára
Helyszín: V. emeleti folyosó
10.00–12.00
Jankovics Marcell: Toldi rajzfilm vetítése felső tagozatos korosztály számára
Maximális létszám: 30 fő
Helyszín: VII. emelet, Fotótár
10.00–10.45
Apa olvas könyvbemutató
Az Apa olvas – Kortárs gyerekversek és mesék című antológia könyvbemutatója, pódiumbeszélgetés. Dr. Harmath Artemisz (a PKÜ MeseCentrum programvezetője, a kötet szerkesztője), Molnár György (gitáros, énekes, dalszerző) interaktív, zenés könyvbemutatója meseolvasással, versekkel.
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: V. emelet, 516-os terem
11.00–11.45
Zenés Olvasósarok – Zénó, az elképesztő madárijesztő
Az útkeresés nemcsak a felnőttek ügye, hanem a gyerekeké is. A műsor bebizonyítja, hogy egy öreg, kidobni való madárijesztő is újrakezdheti az életét, találhat magának új és nemes célokat, és átadhatja tudását olyanoknak, akik csak rohannak, és nem veszik észre a kert szépségeit. Az interaktív előadás tele van kreatív játékokkal, bravúros hangversenyekkel.
Maximális létszám: 40 fő
Helyszín: V. emelet, 516-os terem
11.00–11.45
PEMA versmegzenésítő workshop
A Póka Egon Művészeti Akadémia (PEMA) zenei oktatási programja a Miskolci Egyetem, a Magyar Kultúráért Alapítvány és a PKÜ együttműködésében létrejött könnyűzenei alapszak hallgatóinak közreműködésével: akusztikus minikoncert – többek között – József Attila és Márai Sándor megzenésített verseivel, majd közös versmegzenésítő workshop a közönség bevonásával.
Maximális létszám: 120 fő
Helyszín: VII. emelet, északi olvasóterem
12.00–12.45
Rendhagyó irodalomóra Juhász Annával
Rendhagyó irodalomóra Juhász Annával, a Petőfi Kulturális Ügynökség irodalomszakmai programjainak vezetőjével a 125 éve született Márai Sándor, a 120 éve született József Attila és a Nyugat folyóirat kontextusában.
Maximális létszám: 120 fő
Helyszín: VII. emelet, északi olvasóterem
A rendezvénysorozatra a belépés ingyenes!
A programváltoztatás jogát fenntartjuk.
Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a rendezvényeken kép- és videófelvételek készülnek.
A rendezvényen való részvétellel Ön tudomásul veszi, hogy az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár a felvételeket felhasználja honlapján, közösségimédia-felületein,
valamint a sajtóban. Adatvédelmi szabályzatunkat itt olvashatja el.