2025. április 28–29-én rendezték meg a Szlovák Nemzeti Könyvtár éves nemzetközi könyvtörténeti konferenciáját Turócszentmártonban, amely évről évre találkozási lehetőséget kínál a régió könyvtörténészei számára. Az idei rendezvény központi témája a könyvkereskedelem volt, különös tekintettel az üzleti és személyes kapcsolatokra, Z dejín knižného trhu v kontexte obchodných i osobných vzťahov címmel. A rangos szakmai eseményen az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárt a Régi Nyomtatványok Tára két munkatársa, dr. Kovács Eszter és dr. Túri Klaudia képviselte.
Dr. Kovács Eszter cseh nyelvű előadásában, Vzpomínka na Gézus Petrik u příležitosti 100. výročí jeho úmrtí (Megemlékezés a 100 éve elhunyt Petrik Gézáról) címmel a neves bibliográfus, Petrik Géza munkásságát idézte fel halálának centenáriuma alkalmából. Petrik Géza a XVIII–XIX. századi magyarországi retrospektív bibliográfia alapműveinek összeállítójaként vált ismertté, munkája ma is meghatározó hivatkozási pont a kutatók számára. Az előadás részletesen bemutatta Petrik bibliográfiai örökségét, kitért az életmű XVIII. századi folytatására, a később megjelent pótkötetekre, valamint az ezekhez kapcsolódó jelenlegi és jövőbeli tudományos tervekre.
Dr. Túri Klaudia The Iconography of Time in Early Modern Book Culture (Az idő képi megjelenítése a kora újkori könyvkultúrában) című angol nyelvű előadásában az idő allegorikus ábrázolásmódjait vizsgálta a kora újkor könyvkultúrájában. Kiemelt figyelmet szentelt Kronosz és Kairosz ikonográfiai transzformációinak, amelyek nemcsak a művészeti, hanem a könyvészeti források értelmezésében is meghatározó szerepet játszanak.
A konferencia egyik további jelentős magyar vonatkozása volt dr. Erika Juríková, a Nagyszombati Egyetem (Trnavská Univerzita v Trnave) egyetemi docensének előadása, amelyben méltatta a Régi Magyarországi Nyomtatványok munkacsoport tagjai (V. Ecsedy Judit, Bánfi Szilvia, Perger Péter és mások) által összeállított, kéziratos formában elérhető és folyamatosan bővülő XVIII. századi nyomdai gyűjtést. Juríková külön kiemelte, hogy e gyűjtés segítségével sikerült azonosítani több datálatlan nyomtatványt a nagyszombati egyetemi könyvtár gyűjteményéből, ezzel is bizonyítva a magyar bibliográfiai kutatások gyakorlati hasznosíthatóságát.
A magyar szakértők konferencián való részvételét a nemzeti könyvtár mellett a Szent Adalbert Kelet- és Közép-Európa Kutatásokért Alapítvány is támogatta.
Kapcsolódó tartalom: