Egy nyomdaműhely titkaiból. Gyomai Kner Nyomda 1882-2007
Kiállítás az Országos Széchényi Könyvtárban. 2007. május 15 – július 14. Budapest, 2007.
Szerkesztette: Füzesné Hudák Julianna
Országos Széchényi Könyvtár – Gyomai Kner Nyomda Zrt.,
Budapest – Gyomaendrőd, 2007., 223 oldal
ISBN 978 963 200 527 0
A Kner nyomdában hagyomány, hogy a vállalat alapításának kerek évfordulóin az üzem tulajdonosai, irányítói nyilvánosan visszatekintenek a mögöttük lévő évtizedekre. Az Országos Széchényi Könyvtár és a Gyomai Kner Nyomda Zrt. ezt a hagyományt tartotta életben, nagyszabású kiállítással emlékezett a magyar kultúrában oly jelentős, nagyhírű könyvműhely fennállásának 125. évfordulójára. A kiállítást a nyomdához méltó kivitelezésű katalógus is kíséri, amely a kiállított anyagot ismertető írások, a közelről tanulmányozható nyomtatványok által lényegesen többet nyújt, mint a nagyon inspiratív, de mégis csak elsősorban a látványra koncentráló kiállítás.
A tudományos teljesítményként is értékelhető katalógus újdonságértéke azért is meglepő, mert – miként a kötet végén hét lapon felsorolt szakirodalom mutatja –, bőséges anyag foglalkozott korábban is a Kner Nyomda történetével, újságcikkektől kezdve visszaemlékezésekig és illusztrációkban gazdag monografikus jellegű feldolgozásokig. Ez utóbbiak közül említhető Lévay Botondné és Haiman György kétkötetes munkáját, amely A Kner-nyomda, kiadványainak tükrében 1882–1944 címmel a nyomda centenáriumára jelent meg. A források közül pedig Kner Izidor és Kner Imre visszaemlékezései, tanulmányai máig ható eleven ismereteket nyújtanak a nyomdatörténet kutatói számára. Éppen ezért állt nehéz feladat előtt a kiállítás katalógusának két szerkesztője, Füzesné Hudák Julianna és Erdész Ádám, amikor olyan jubileumi kiadványt akartak létrehozni, amely nemcsak dekoratív, hanem szemléletmódjában tényszerű, alapos, a korábbi teljes szakirodalom ismeretéről tanúskodik, ugyanakkor rengeteg új ismeretet tár az olvasó elé. A bevezetőben közölt ars poetica szerint a szerkesztők arra vállalkoztak, „hogy Knerék célkitűzéseit, eredményeiket, kudarcaikat és jelentőségüket a saját és kortársaik írásainak, levélrészleteinek segítségével” mutassák be.
A szép kivitelű katalógus tervezése, tipográfiája méltó a hagyományokhoz, ugyanakkor bizonyítéka annak, hogy a modern technikai lehetőségek birtokában a gyomai nagyüzem nem felejti el a 125 éven át ráhagyott tudást és feladatot. A magyar kultúra sokat köszönhet Gyomának, erről tanúskodik a katalógus és minden Gyomáról kibocsátott könyv.