Egyiptom és Szíria egy 19. századi festő szemével – Libay Károly Lajos Egyiptom mappája

Printer-friendly versionPDF version
2012/06/16

A Múzeumok Éjszakája alkalmából a Plakát- és Kisnyomtatványtárban a varázslatos Egyiptomba kalauzolnak el bennünket Libay Károly Lajos litográfiái. Az alkotót, és a műveiből készült kiállítást bemutatja: Mészáros Ágnes művészettörténész.

A kiállítás egész éjszaka megtekinthető!

Libay Károly Lajos (1816-1888) számos utazást tett, melyek során gyönyörű akvarellképeket készített. Utazásai során megihlették Itália városai, Egyiptom varázslatos világa, de megörökítette a Balatont és a Tátrát, Tirol és Karintia tájait. Libay a valós motívum szépségében hitt, ezeket az adott környezetben, az adott táj hangulatát megörökítve ragadta meg. Képei finomak, érzékenyek, általuk a mai szemlélő térben és időben egyaránt fantasztikus utazáson vehet részt.

A 19. században divattá vált az Európán kívüli utazások festményeken, akvarelleken való megörökítése, az ókori kelet felé különösképp megnőtt az érdeklődés. Libay 1855 decemberében Egyiptomba utazhatott, így személyes élményeit oszthatta meg képein keresztül a közönséggel. Ő nem az orientalista divattal járó romantikus fantáziával festette meg akvarelljeit, inkább a táj jellegzetes színeit, formáit, műemlékeit aprólékos részletességgel kidolgozott, megkomponált formában adta vissza. Hazatérve elkészítette akvarelljeinek sokszorosítását.

A lapok először kisebb füzetekben jelentek meg, majd 1858-ban, egy saját kiadású hatvan lapos díszalbum formájában született meg Libay legszebb mappája. Az elkészült mappákból a művész maga küldött egy sorozatot a Nemzeti Könyvtár részére, ami jelenlegi kiállításunk anyagát adja. A válogatott litográfiákat témájuk alapján rendeztük, így együtt mutatva be tájképeket, városképeket és templomromokat. Szándékunk szerint így bepillantást nyerhetünk a művész természeti és történelmi értékeket megörökítő munkájába, mely a fényképezés megjelenésével idejét múlttá vált műfaj utolsó virágzásának jelentős alkotása.

„Azt a feladatot állítottam magam elé, hogy a képzett utazó számára megkönnyítsem az útirány kiválasztását és felkeltsem érdeklődését, azáltal, hogy az általam tapasztaltakat, tájakat, embereket s magát az életet leghűségesebben megjelenítsem.” – írja Libay műveiről.

Libay Károly Lajos Egyiptomi albuma - ismertetés
Libay Károly Lajos rövid életrajza