222. közös születésnapját ünnepelte az Országos Széchényi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Múzeum

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2024/11/27

 

Ünnepi rendezvénnyel emlékezett meg alapításának 222. évfordulójáról a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ két kiemelt tagintézménye, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM). A 2024. november 25-én a Budavári Palota F épületében tartott eseményen idézték fel a két intézmény történetét, amelyek mára a magyar kultúra és tudomány alapköveivé váltak. 

1802. november 25-én gróf Széchényi Ferenc nagylelkű felajánlásával indult útjára a két ikonikus intézmény. Az ajándékozó okirat alapján létrehozott gyűjtemények – több mint 15 ezer könyvvel, numizmatikai ritkaságokkal és nemesi címerekkel – az ország első nemzeti közgyűjteményének alapját képezték. Az alapító nemcsak a magyar nemzeti kultúra megőrzését, hanem annak tudományos feldolgozását és bemutatását is célnak tekintette. 

 

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára az ünnepségen hangsúlyozta, hogy a két intézmény háborúkat, forradalmakat és politikai rendszerváltásokat élt túl, miközben mindig megőrizte alapvető küldetését: a magyar szellemi és tárgyi örökség védelmét és bemutatását. Ugyanakkor mindkettő aktívan hozzájárul a magyar identitás megőrzéséhez és a jövő kulturális alapjainak megteremtéséhez. 

Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója kiemelte, hogy a nemzeti könyvtár mindig is a hiteles információk és a kulturális örökség elérhetőségét szolgálta. „222 év után is a hiteles információ és a megnyugtató válaszok lelőhelye a könyvtár. Kell, hogy legyen olyan hely a világban, ahol hozzáférhetünk azokhoz a forrásokhoz, amelyek kulturális örökségünket jelentik” – fogalmazott. Hozzátette: 2024. július 1-jétől az OSZK és az MNM a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ részeként működik tovább. Az együttműködés nemcsak a gyűjtemények integrált feldolgozását segíti, hanem olyan projektek megvalósítását is, amelyek a magyar kulturális örökséget globális szinten is láthatóvá teszik. 

Zsigmond Gábor, az MNMKK MNM főigazgatója felidézte az alapítást megelőző előkészületeket, amelyeket Széchényi Ferenc legalább másfél évtizedig tervezett. Az alapítólevél által meghatározott értékek – könyvtári anyagok, nemesi címerek, térképek és numizmatikai kincsek – mára több mint 24,5 millió darabos gyűjteménnyé nőtték ki magukat. Hangsúlyozta, hogy a magyar közgyűjtemények sajátossága, hogy magánkezdeményezésként indultak, szemben a Louvre, a British Museum és az Ermitázs uralkodói támogatásával. 

Az ünnepséget az Ensemble Variabile kamarazene-együttes koncertje zárta. Műsorukban Haydn két műve – a D-dúr zongoraverseny és a C-dúr divertimento – hangzott el, méltó tisztelgéssel az alapító és az intézmények története előtt.