Born digital – Kollégánk előadása a könyvszakma jelenéről és jövőjéről szóló konferencián

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/01/23

 

2025. január 22-én a Pesti Vigadó Makovecz-termében, a Magyar Művészeti Akadémia szervezésében tartották meg a „Mi lesz veled, nyomtatott könyv?” című műhelykonferenciát.

Az esemény a kortárs magyar olvasási szokások és a könyvkiadás jövőjének kérdéseit járta körül; neves előadók osztották meg gondolataikat a digitális kor kihívásairól, az olvasási igények változásáról és a mesterséges intelligencia szerepéről. A konferenciát Szentmártoni János költő, író, az MMA Kiadó ügyvezetője nyitotta meg, akit Holl András, az MTA Könyvtár és Információs Központ informatikai főigazgató-helyettese követett köszöntőjével. A nap folyamán három szekcióban zajlottak az előadások és kerekasztal-beszélgetések.

Az első szekcióban, amely a „Végóráit éli a Gutenberg-galaxis?” címet viselte, az előadók a nyomtatott és digitális könyvek szerepéről értekeztek. Szentmártoni János a magyar könyvkiadók előtt álló kihívásokat elemezte, az Akadémiai Kiadót képviselő Pomázi Gyöngyi, valamint a L’Harmattan Kiadó igazgatója, Gyenes Ádám előadásaikban az e-könyvek terjedésének hatásait vették górcső alá. Az ezt követő kerekasztal-beszélgetést Sepsi Enikő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektora moderálta.

A második szekció az olvasási szokások és igények változásait vizsgálta. Kamarás István, az MTA doktora történeti áttekintést adott az olvasás fogalmának változásáról, Péterfi Rita főigazgató (Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum) pedig a magyar olvasási szokások elmúlt hatvan évét elemezte. Gombos Péter előadása az online térben megjelenő új olvasási igényekre fókuszált. A szekció zárásaként Pompor Zoltán, a Magyar Olvasástársaság elnöke vezette a kerekasztal-beszélgetést.

A harmadik szekció a digitálisan született („born digital”) dokumentumokra és a mesterséges intelligencia közgyűjteményekben betöltött szerepére koncentrált. Kalcsó Gyula, az MNMKK OSZK Digitális Bölcsészeti Központ webarchiválási csoportvezetője „Mi a born digital gyakorlat, és milyen változást hoz a kulturális intézmények életében?” címmel tartott előadást, amelyben részletesen bemutatta a digitálisan született dokumentumok típusait, azok gyűjteményezési és archiválási gyakorlatát, valamint a digitalizáció kihívásait. Külön hangsúlyt kapott a mesterséges intelligencia szerepe ezeknek a kihívásoknak a kezelésében.

A szekció további előadói között szerepelt Készman József, aki a médiaművészet szempontjából vizsgálta a born digital jelentőségét, valamint Holl András, aki a mesterséges intelligencia közgyűjteményekben betöltött hatásáról beszélt. A szekció kerekasztal-beszélgetését Kónya Béla Tamás, a Szépművészeti Múzeum Országos Restaurálási és Raktározási Központ igazgatója vezette.

A nap végén a résztvevők interaktív kérdések és válaszok révén kapcsolódhattak be a szakmai diskurzusba.