A tárlatot Antalné Tari Zsuzsanna építész, a Kisgrafika Barátok Köre ügyvezetője nyitotta meg, közreműködtek Farkas Tünde és Erdélyi György előadóművészek.
Az ex librisek a XX–XXI. században elszakadva a könyvtől jórészt önálló gyűjtés tárgyává váltak. E kisgrafikák motívumkincsére a tematikai sokféleség jellemző. Az ex librisekben őrzött értékek ápolása, bemutatása a kiállítás vezérgondolata. Gazdag irodalmi, művelődéstörténeti körkép bontakozik ki a huszonhat tematikus tablón szereplő mintegy háromszáz kisgrafikán, amelyek jeles grafikusok alkotásai, változatos technikai megoldásokkal. A tárlaton kiemelt szerepet kapnak a Vasné dr. Tóth Kornélia nevére szóló ex librisek, amelyeket ő maga rendelt a műfaj fenntartása és saját gyűjteményének gyarapítása céljából.
A híres költőinkre, íróinkra (József Attila, Ady Endre, Radnóti Miklós, Petőfi Sándor, Arany János stb.) emlékező in memoriam lapok, ex librisek mellett több tabló grafikái állítanak emléket a magyar történelem nagy alakjainak. Számos grafika veszi tárgyát a Kisgrafika Barátok Köre több mint hatvanöt évéből, több lap szól intézmények (könyvtárak, múzeumok) részére; némely grafika a gyűjtők foglalkozását vagy gyűjtőhobbiját állítja középpontba. A tárlat címében is szereplő könyv motívumát bemutató grafikákon változatos megoldású könyvábrázolásokkal találkozhatunk, amelyek gyakran a humort sem nélkülözik.
Egy katalán költő, Francesc Orenes megfogalmazásában az ex libris „Kis építmény, / Jelképek jelképe, / […] / Embereket összekötő kapocs / […] A legnagyobb eszmények / néma tanúja”. Ezt élheti át a közönség a Kornélia gyűjteményéből származó különleges kisgrafikai dokumentumokat szemlélve.
A kiállítás május 2-áig tekinthető meg a múzeum nyitvatartási idejében, illetve előzetes bejelentkezéssel. A belépés díjtalan.
Az ünnepi eseményről a Buda Környéki Televízió is felvételt készített.
A megnyitószöveg gazdag képanyaggal illusztráltan már olvasható az OSZK-blogon.