A Gottermayer 100 konferencia kollégánk részvételével

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2024/12/16

2024. november 20-án az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum termei adtak otthont a Gottermayer 100 című konferenciának, amelyet Gottermayer Nándor, a magyar könyvkötészet kiemelkedő alakja halálának centenáriumára emlékezve szervezett és rendezett az MNMKK Iparművészeti Múzeum. Az esemény nemcsak Gottermayer életművének méltatását, hanem a XIX. és XX. század fordulójának könyvkötészeti hagyományainak széles körű feltárását is szolgálta.

 

Az esemény résztvevője volt Kovács Rebeka, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár munkatársa, aki Albumok a Nemzeti Könyvtár gyűjteményéből, a XIX. és XX. század fordulójáról című előadásával járult hozzá a konferenciához. Az előadásban Kovács Rebeka a nemzeti könyvtár gyűjteményében Gottermayer Nándor és kortársai által készített albumokra vonatkozó kutatásának eredményeit osztotta meg. Különösen figyelemre méltó, hogy a kutatással feltárt 87 album közül 34-et sikerült konkrét műhelyhez kötni, és ezek közül hét kiemelkedő darabot részletesen is bemutatott.

Kovács Rebeka előadásában nemcsak a Gottermayer műhelyében készült díszes kötések gazdagságát tárta fel, hanem a korszak fotóalbumait is, amelyek vizuálisan és történetileg is jelentős betekintést nyújtanak a magyar könyvkötészet sokszínűségébe. Ez az alapos és részletes kutatás fontos lépés a hazai könyvkötészeti hagyaték mélyebb megértése felé, rávilágítva a mesterség összetettségére és művészeti értékeire.

A nap folyamán más előadók is változatos szempontok szerint közelítették meg Gottermayer Nándor munkásságát: az iparművészet technikai innovációitól kezdve a kortárs építészeti és szakmai kapcsolatokon át a díszkötések művészi értékeiig. A konferencia végén egy kerekasztal-beszélgetés is helyet kapott, amely a magyar könyvkötés történetének digitalizáció előtti időszakától napjainkig tartó kihívásokat és eredményeket tárgyalta. 

A résztvevők számára egy különleges válogatás is megtekinthető volt Gottermayer kiadói kötéseiből, amelyeket az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum és magángyűjtemények őriznek. Ez az interaktív megközelítés még inkább elmélyítette az érdeklődők kapcsolatát a mesterséggel és a mester örökségével. 

A Gottermayer 100 konferencia nemcsak méltó emléket állított a magyar könyvkötészet legendás alakjának, de a mesterségkutatás iránti figyelmet is megerősítette. Az esemény rávilágított arra, hogy az iparművészeti alkotások mögött rejlő mesterek ismerete kulcsfontosságú kulturális örökségünk megértéséhez és megőrzéséhez.