Könyvtárlátogatások Hajdú-Bihar vármegyében

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/04/21

2025. április 10-én Hajdú-Bihar vármegyében járt küldöttségünk, amely Debrecen legjobb középiskolájában kezdte a napot. A Fazekas Mihály Gimnázium 1873. november 3-án „Debrecen szabad királyi város főreáltanodájaként” jött létre. Mai épületét 1893-ban avatták fel. 1922-ben vette fel Fazekas Mihály nevét, 1934-ben lett gimnázium.

 

A könyvtár az épület megnyitása óta fontos szerepet tölt be az iskola életében. Kezdetben külön egységként kezelték a tanári és az ifjúsági állományt. A gyűjtemény ma már több mint negyvenezer kötetet foglal magába. A két világháborúban megtépázott régi könyves állomány megmaradt darabjai közül különösen figyelemre méltó Baróti Szabó Dávid 1777-es verseskötete, a Budai Ézsaiás által kiadott Cicero-kötet 1795-ből, valamint Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály 1807-es füvészkönyve. Az 1873-tól évente, 1945 után ritkásan, az utóbbi évtizedekben pedig kétévente kiadott iskolai értesítők digitálisan is hozzáférhetők.

A két könyvtárostanár, Fenyvesi Judit és Vizi Nóra hétfőtől péntekig folyamatosan fogadja az olvasókat. A tanári kar és a több mint nyolcszáz diák rendszeresen használja a könyvtárt; naponta átlagosan negyvenen kutatnak, írnak pályamunkát, tanulnak vagy készülnek itt a következő órára. 

 

A 7., a 8., a 9. és a 10. évfolyamos diákok minden tanév elején néhány órás kötelező könyvtárhasználati képzésben részesülnek. Az e területen is megnyilvánuló magas színvonalú tehetséggondozó munka eredményeként a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Versenyen rendszeresen jól szerepelnek a fazekasosok; idén Fenyvesi Judit tanítványa, Varga Liliána képviselte az iskolát a 7–8. évfolyamosok között a nemzeti könyvtárban megrendezett döntőben.

Látogatásunk végén a könyvtár állománya értékes könyvcsomaggal, többek között a Philostratus-kódex fakszimiléjével és a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötetével gazdagodott (további képek).

 

Gratulálunk Aranyi Imre igazgatónak, a tanári karnak és a diákoknak a kiemelkedő eredményekhez, a könyvtárnak és a folyosón elhelyezett könyvmegállónak pedig
sok-sok olvasót kívánunk!

 

 

Április 11. nemcsak József Attila és Márai Sándor születési évfordulója, a magyar költészet napja, hanem Debrecené is, amely 1693-ban éppen ezen a napon kapott szabad királyi városi rangot I. Lipót magyar királytól.

 

A jeles évforduló alkalmából 2025. április 10-én Debreceni töredékek térben és időben címmel kiállítás nyílt a Déri Múzeum anyagából a Régi Városházán, illetve a nemzeti könyvtár jóvoltából szabadon hozzáférhetővé vált huszonhét, az 1750-et követő két évszázadból származó digitalizált térkép a Földabrosz és az 1881-es református zsinat százhat tagjának portréja a Fotótér nevű online szolgáltatásban.

 

A Simonffy-teremben tartott sajtónyilvános eseményen Papp László polgármester és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár köszöntötte az egybegyűlteket, majd Rózsa Dávid, a nemzeti könyvtár főigazgatója, Angi János, a Déri Múzeum igazgatója és Lakner Lajos tudományos igazgatóhelyettes tartott rövid szakmai bemutatót.

 

A debreceni Dobozi lakótelepen, a Fényes udvari piac szomszédságában 1976-ban nyílt meg a Debreceni Városi Könyvtár (a mai Méliusz Juhász Péter Könyvtár egyik jogelődje) Petőfi-emlékkönyvtára. A közel fél évszázados gyűjtemény az elmúlt hónapokban teljes körű energetikai felújításon esett át, és földszinti alapterülete jelentősen kibővült. A könyvtárt 2025. április 10-én vehette újból birtokba az olvasóközönség.

 

Az ünnepélyes átadáson Szabó Tünde igazgatóhelyettes moderálása mellett Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár a hazai könyvtári rendszer szolgáltatásait és felhasználóbarát szemléletét méltatta, Dr. Pósán László országgyűlési képviselő és Puskás István alpolgármester a könyvkultúra fontosságáról és Debrecen könyvtári hagyományairól, Rózsa Dávid, a nemzeti könyvtár főigazgatója a könyvtárhasználatban mutatkozó trendfordulóról és a Méliusz innovációiról (a hordozható konténerkönyvtárról, az ország első könyvkölcsönző automatájáról és a mesterséges intelligencia által támogatott könyvajánló rendszerről) beszélt, míg Dr. Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója az emlékkönyvtárnak a környék kulturális életében betöltött kiemelkedő szerepét hangsúlyozta. 

 

A nemzeti könyvtár könyvcsomagját (benne a Philostratus-kódexszel, a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötetével és a Maxim Kiadó 6–10 éveseknek szóló gyermekszótárával) Závogyán Magdolna adta át a debreceni könyvtár igazgatójának.

A Méliusz a Könyvtári Kihívás első felében növelte a 14 éven aluli beiratkozottak és a könyvtári programokon részt vevők számát, és kölcsönzési adatai is emelkedtek 2024 azonos időszakához képest (további képek).

 

Gratulálunk debreceni kollégáink nagyszerű eredményeihez, a Petőfi-emlékkönyvtár használóinak pedig felejthetetlen olvasmányélményeket kívánunk!

 

Hajdú-Bihar vármegyei turnénk Debrecen utáni első állomása Monostorpályi volt. A Derecskei járásban fekvő, több mint kétezer lakosú településre elkísérte küldöttségünket Dr. Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója és Szűcs Ilona, a Vármegyei Szolgáltatási Osztály munkatársa.

 

A községi könyvtár egy épületen osztozik a gondozási központtal. A tavaly óta itt dolgozó Tóth Szandra Kitti ötletességének, kreativitásának és energikusságának köszönhetően igazán otthonossá és élettelivé vált a kis tér. A Könyvtári Kihívás keretében komplex olvasásnépszerűsítő kampányt indított, amelynek egyes elemeit 2024 decemberétől folyamatosan hirdette-hirdeti meg. A könyvtáros aktivitása meghozta gyümölcsét; az előző év azonos időszakához képest 14%-kal nőtt a kölcsönzött könyvek, 33%-kal a 14 éven aluli beiratkozók és megsokszorozódott a könyvtári programokon részt vevők száma.

A legklasszabb könyvespolc pályázatra a településen élők küldhették be a könyvespolcaikról készült fotókat. A Nekem az olvasás... című rajzpályázat célja az volt, hogy ismereteket szerezzen arról, hogy a gyerekek számára mit jelent az olvasás élménye; melyek azok a helyek, terek, emberek, ahol és akikkel olvasnak. Ezt az akciót további foglalkozások, megmozdulások követik majd. A Monostori versláncban a helyi lakosok, óvodások, iskolások, intézményvezetők, képviselő-testületi, egyesületi, gyülekezeti tagok egymás között egy-két soronként felosztva szavalták el Ady Endre Karácsony című versét, amiről ünnepi kisfilm is készült.

 

Januárban olvasóklub indult, amelynek résztvevői havonta egyszer találkoznak. Az első alkalommal minden résztvevő bemutatott a többieknek egy általa olvasott könyvet vagy újságot. A résztvevők egymás közül kiválasztottak újabb nagyköveteket, akik a következő alkalomra vállalták, hogy elolvasnak egy-egy újabb könyvet. Az olvasóklub tagjai között van két még olvasni nem tudó kisgyermek is, akiknek a szüleik olvasnak fel.

A Könyvkirály során a február 14-ei nemzetközi könyvajándékozási nap alkalmából adománygyűjtést hirdetett a könyvtár azzal a céllal, hogy azok a gyermekek is kaphassanak könyvet, akiknek a családja számára ez megterhelést jelentene. Az válhatott könyvkirállyá, aki egy könyvvel vagy egy könyv árának megfelelő összeggel támogatta a felhívást. A legújabb kezdeményezés a szintén havonta egyszer, segítő szakember részvételével megszervezett Irodalmi tükör című komplex biblioterápiás foglalkozás, amely minden alkalommal festős-rajzos alkotófolyamattal egészül ki. A programon kamaszkorúak és felnőttek is részt vesznek.

Biztosak vagyunk benne, hogy – a többek között – a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötetét, Török Máté Versénekmondóját, valamint a Maxim Kiadó 6–10 éveseknek szóló értelmező és magyar–angol szótárát is tartalmazó ajándékcsomagunk megtalálja majd közönségét a könyvtárban (további képek).

 

Szívből gratulálunk az áradó kreativitáshoz és a közösségépítésben elért nagyszerű eredményekhez; hajrá, Monostorpályi!

 

 

Bagamér több mint 2500 lakosú nagyközség, amely a Nyíradonyi járásban, a román határ közelében található. 2025. április 10-ei hajdú-bihari körutunk utolsó állomásán, a helyi művelődési ház és könyvtár tavaly teljes körű energetikai felújításon átesett épületében Szűcs László könyvtáros fogadta a nemzeti könyvtár és a Méliusz Juhász Péter Könyvtár küldöttségét.

A Könyvtári Kihívás során a megelőző év adataihoz képest több mint duplájára emelkedett a beiratkozottak és a könyvtári programokon részt vevők száma, míg a gyermekolvasóké közel háromszoros növekedést mutat. A félidei eredmények alapján Bagamér a maga kategóriájában több szempont szerint is az első tíz között szerepelt országosan (további képek).

 

A nemzeti könyvtár díjnyertes könyveivel és a Maxim Kiadó gyermekszótárával gratulálunk az eddigi eredményekhez, és hasonlóan sikeres folytatást kívánunk!

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Könyvtári Kihívás a nemzeti könyvtárral Nyugat-Magyarországon is

Könyvtári Kihívás Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

Könyvtárlátogatások Győr-Moson-Sopron vármegyében

Szakmai nap Nyíregyházán

Könyvtárlátogatások Komárom-Esztergom vármegyében

Könyvtárlátogatások Békés vármegyében

Könyvtárlátogatások Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében

A nemzeti könyvtár delegációja Miskolcon

Könyvtárlátogatások Bács-Kiskun vármegyében