Megjelent Magyarország „személyi igazolványa” – bemutattuk nemzeti atlaszunk legújabb kötetét

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/05/05

 

2025. április 22-én ünnepélyes keretek között mutatták be a Magyarország Nemzeti Atlasza – Állam és nemzet című kötetet az MNMKK Országos Széchényi Könyvtárban. Az esemény a könyvtár VI. emeletén, az Alapítók terén zajlott, és szakértők részvételével méltatta a kötet jelentőségét, amely hazánk állami és nemzeti térfolyamatait vizsgálja látványos tematikus térképek és szakmai magyarázatok segítségével. 

A rendezvényt Rózsa Dávid, az MNMKK OSZK főigazgatója nyitotta meg, majd köszöntőt mondott Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár, kiemelve a nemzeti atlasz szerepét az önazonosság erősítésében és a társadalmi tájékozottság növelésében. 

 

A bemutatót követő kerekasztal-beszélgetésen három neves szakember osztotta meg gondolatait a kiadványról: Gercsák Gábor, az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyugalmazott egyetemi docense; Kocsis Károly Széchenyi-díjas geográfus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HUN-REN HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Földrajztudományi Intézetének igazgatója és egyben a kötet főszerkesztője; valamint Kincses Áron, a Központi Statisztikai Hivatal elnöke. A beszélgetést Derzsenyi Dávid László, az MNMKK OSZK Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtárának munkatársa moderálta. 

A Magyarország Nemzeti Atlasza sorozat legújabb kötete a 2018-ban megjelent Természeti környezet és a 2021-es Társadalom című részek után jelent meg, és ezúttal az államiság és a nemzetiség térbeli dimenzióit tárja fel. A kiadvány egyedülálló módon mutatja be többek között a magyar állam történeti és jelenkori közigazgatás-földrajzát, a Kárpát-medence népességének mozgásait, nyelvi és kulturális tagolódását, a nemzetközi kapcsolatok és a társadalmi-politikai aktivitás térbeli vetületeit. Unikális a mű tehetségföldrajzi fejezete, amely azt ábrázolja, honnan származnak kiváló tudósaink, művészeink, sportolóink. A magyar és angol nyelven elérhető kötet nyomtatott és digitális formában egyaránt hozzáférhető a nemzetiatlasz.hu oldalon. 

 

A rendezvény résztvevői egyetértettek abban, hogy a nemzeti atlasz – a zászló, a címer és a himnusz mellett – az egyik legfontosabb nemzeti jelkép, amely a tudomány eszközeivel szolgálja a nemzeti önismeretet. A szerkesztők, szerzők és alkotók közössége bízik abban, hogy a kötet nemcsak tudományos forrásként, hanem közérthető és informatív olvasmányként is elnyeri a közönség tetszését, határon innen és túl egyaránt. 

A HUN-REN CSFK Földrajztudományi Intézete jóvoltából és a nemzeti könyvtár közvetítésével az eddig megjelent magyar nyelvű kötetek száz-száz példánya juthat el Magyarország és a határon túli magyarság könyvtáraiba.

 

További képek

 

Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg. Az új, magyar és angol nyelvű kiadás négy-négy kötetben Kárpát-medencei kitekintéssel mutatja be Magyarország természeti földrajzának, társadalmának és gazdaságának dinamikus térszerkezetét. Az atlasz reprezentatív, nyomtatott formában és – a kor követelményeihez igazodva, a széles társadalmi rétegekkel való kapcsolattartás érdekében – magyar és angol nyelvű digitális változatban (e-MNA) is megjelenik (nemzetiatlasz.hu). […]

Új nemzeti atlaszunkat – a 2018-ban megjelent Természeti környezet és a 2021-ben napvilágot látott Társadalom című művek után – most az államunkat és nemzetünket bemutató kötettel gyarapítjuk. A kiadvány a múlt, a gyökerek feltárása után egymásra épülő fejezetekben ismerteti az államunkkal és nemzetünkkel kapcsolatos térbeli sajátosságokat, folyamatokat. A szemléletes tematikus térképeket lapozgatva olyan témakörök területi jellemzőiről tájékozódhatunk, mint hazánk földjének megismerése, felmérése, térképezése, a terület lakói az Árpád vezette magyar honfoglalás előtt, a magyar állam történeti és jelenkori közigazgatás-földrajza, a magyar állam és nemzet területének hullámzásai, népi kultúránk és nyelvünk térbeli tagolódása, társadalmi-politikai aktivitásunk és nemzetközi kapcsolataink, illetve a magyarság tehetségföldrajza. (Forrás: nemzetiatlasz.hu)