A mesterséges intelligencia a tudományos könyvtárakban

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/05/05

 

A Könyvtártudományi Szakkönyvtár 2025. április 29-én, kedden 15 órától rendezte meg a Könyvtárosok dolgozószobája elnevezésű könyvtárszakmai eseménysorozat kilencedik rendezvényét A könyvtárak jövője a mesterséges intelligencia és automatizáció világában: 3. rész: A mesterséges intelligencia a tudományos könyvtárakban címmel.  

A beszélgetés résztvevői voltak: Czeglédi Éva senior ügyfélkapcsolati menedzser, Délkelet-Európa (ProQuest, part of Clarivate), Kalydy Dóra általános főigazgató-helyettes (Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ), Petró Leonárd főigazgató-helyettes (Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár). 

 

A harmadik MI-témájú kerekasztal-beszélgetésre meghívott szakértőinket a mesterséges intelligencia tudományos kutatásokra gyakorolt hatásáról kérdeztük. A résztvevők kitértek a tudományos könyvtárak kutatástámogatási szerepére, és ennek tükrében újra megvizsgáltuk a szaktájékoztatásban való alkalmazási lehetőségeket, valamint a könyvtárak szerepét a felhasználók megfelelő edukációjában is. 

A szolgáltatások és lehetőségek kapcsán elmondták szakértőink, hogy rengeteg lehetőség rejlik ebben a technológiában, például megoldás lehet a munkaerőhiányra, és segítheti a könyvtárak működését, azonban a szolgáltatott információ relevanciájára oda kell figyelni. Abban, hogy a mesterséges intelligencia megbízható szövegegyütteseken tudjon dolgozni, meghatározó szerepe van azoknak a tudományos könyvtáraknak, amelyeknek van repozitóriumuk, hiszen ez adja az egész alapját. Vannak már adattisztító eljárások, de még dolgozni kell ezeken. 

Az irodalomkutatás kérdéskörében elhangzott, hogy ebben sokat tud segíteni a technológia, azonban az embert teljes mértékben nem fogja kiváltani. Az AI-t inkább egyfajta kiegészítésként kell elképzelni, a valós emberi tudásra mindig szükség lesz. Az egyetemek adatbázis-választása kapcsán egyetértés mutatkozott afelől, hogy a pénznek ebben kulcsszerepe van. Azok az adatbázisok lesznek megrendelve, amelyeket az egyetemek meg tudnak fizetni. A döntéshozási folyamatban egy egyetemi könyvtár nagy segítség lehet a vezetők számára, hiszen ők ismerik ezeket az adatbázisokat igazán.

A mesterséges intelligencia egyetemeken való felhasználása kapcsán elmondták vendégeink, hogy érdemes a külföldi példákra odafigyelni, és nem szabad hagyni, hogy elmenjen mellettünk ez a technológia. Az edukáció témakörében egyetértés mutatkozott abban, hogy a könyvtárak szerepe kiemelt jelentőségű. A jövőt érintő kérdésünkre elmondták, hogy a technológia megjelenésének hatására minden meg fog változni egy picit, de alapjaiban nem fogja megváltoztatni a szakmát.  

 

Kapcsolódó tartalom:
A könyvtárak jövője az AI és az automatizáció világában – Könyvtárosok dolgozószobája 5.
A mesterséges intelligencia etikai vonatkozásai – Könyvtárosok dolgozószobája 7.