A Szabadtéri Néprajzi Múzeum a Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás című európai uniós projektet konzorciumi partnereivel, a Nemzeti Művelődési Intézettel és az Országos Széchényi Könyvtárral együtt valósította meg 2016 és 2019 között. A hagyományteremtő céllal indított Közösségek Hete sikerét mutatja, hogy a fenntartási időszak lezárulása után is évről évre igény van az országos eseménysorozatra, amelyhez évente átlagosan 200 szervező 350–400 programmal csatlakozik.
Ne kerteljünk: Kerteljünk! címmel az idei Közösségek Hete a szabadban eltöltött idő pozitív hatásaira kívánja felhívni a figyelmet; központi témája a természeti környezet, kiemelten a kertek és a közösségi kertek. A programsorozat időpontja: 2025. április 28. – május 4.
A szervezők idén is várják közösségek, szervezetek, intézmények csatlakozását a Közösségek Hetéhez kapcsolódó programok szervezésére.
A regisztráció határideje: 2025. április 14.
Regisztráció: https://kozossegekhete.hu/jelentkezes/2025
A természet és az ember kapcsolata igen összetett, és a kölcsönösségen alapul. Ahogy az ember hat környezetére, úgy a környezet is hat az emberre. A természet közelsége hozzájárul a közösségi kapcsolatok elmélyítéséhez is, hiszen a közös kerti munka vagy a szabadtéri tevékenységek összehozzák az embereket.
A civil szervezetek mellett a kulturális intézmények, mint például a közgyűjtemények és a közművelődési intézmények is kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a környezeti nevelésben és a fenntartható életmódra való ösztönzésben. A múzeumok, könyvtárak, levéltárak például gyűjteményeik egy-egy témához kapcsolható darabját középpontba állítva segíthetnek megérteni természeti környezetünk jelentőségét, felhívni a figyelmet a szabadban eltöltött idő jótékony hatásaira, és bemutatni a fenntartható életmód gyakorlati lehetőségeit.
A természettudományi, néprajzi, régészeti, helytörténeti gyűjteményeken kívül például a képzőművészeti, a zenei és az irodalmi alkotások is számos ihletforrást kínálnak a környezettudatosságra nevelés és a természettel való együttélés terén.
A programok nemcsak a környezetünk védelmét támogató ismereteket közvetíthetnek, hanem inspirációt és cselekvésre ösztönző közösségi tereket is teremthetnek.
Részletes információk a felhívásról és az ajánlott tematikákról
a Közösségek Hete honlapján találhatók.
A Közösségek Hete a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) szervezésében, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Nemzeti Művelődési Intézet NKft. együttműködésével valósul meg.