Olvasó családok 2024. november – 5 kolléga, 14 megye, 18 település, 675 résztvevő

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2024/12/17

 

A Petőfi Kulturális Program keretében a nemzeti könyvtár által őrzött szellemi értékeket közvetítő előadók több száz érdeklődővel osztották meg tudásukat ebben a hónapban is. Irodalmi, kultúrtörténeti programjaink üzenetét az előadó-művészet és a közérthető, hiteles, magas színvonalú tudományos ismeretterjesztés eszközeivel adjuk át felnőttek és gyerekek számára egyaránt, szerte az országban. 

Külön öröm az, ami többször előfordul: túl kell lépni az előre kitűzött időkeretet, olyan sok kérdés érkezik a közönség soraiból. Minden alkalommal nagy sikere van a helyszínen bemutatott különleges dokumentumoknak, a kézirat-, kódex- vagy nemesmásolatoknak, amelyeket kézbe vehetnek az érdeklődők. Előadóink a nemzeti könyvtár által kiadott művek közül a témájukhoz kapcsolódó ajándékkönyveket is visznek magukkal a települések könyvtárai számára, ezeket szintén nagy örömmel fogadják.

 

Sudár Annamária előadóművész, a Főigazgatói Kabinet munkatársának mindhárom témáját igényelték az érdeklődők az őt meghívó hat településen. Bócsán a Boróka Könyvtár, Információs és Szolgáltatási hely vendégeként tartott előadást Több mint vers… címmel. Szóba került az is, hogyan került a nemzeti könyvtárba a Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal kézirata. „Hiánypótló program, bármely korosztálynak szívesen ajánlom. Rendkívül jó előadás volt.”  

A Fehér barátok című előadás novemberi három alkalma közül kettő ún. pálos vonatkozású helyszínen hangzott el: 13-án a pálos rend bölcsőjében, a Pilisben, Piliscséven a Kálmánfi Béla Művelődési Ház és Könyvtárban, a helyi olvasókör és más vendégek jelenlétében. „Szuggesztív erejű, magával ragadó előadó, rendkívül magas színvonalú előadás” – értékelték a résztvevők. 

November 22-én Erdőkürtön hangzott el újra az előadás. A település különlegessége, hogy itt működik a rend női ága, a rendszerváltás óta létező Első Remete Szent Pál monasztikus nővérei elnevezésű közösség. A méltatás önmagáért beszél: „Nagyon színvonalas előadást láthattunk, hallhattunk. Az előadó egy csoda! Köszönjük a lehetőséget!”

November 27-én Pusztahencsén, az immár 10 éve működő népfőiskola meghívására érkező előadó kivételesen érdeklődő közönséggel találkozott. A pálos témát is nyitottan, kérdéseket megfogalmazva vették, s a beszélgetés a közös teázás közben is folyatódott. 

 

November 14-én a Tolna megyei Szakcson, a kb. 40 fős teljes felső tagozat hallgathatta meg az Arany Jánoshoz kapcsolódó rendhagyó magyarórát („…mindannyiunk atyja” – Arany János tanár úr). Az előadó átalakította az előadást, így nagyobb hangsúlyt kapott az ötödikesek által is ismert Családi kör című vers, illetve a Nemzeti dal 1848. március 15-én nyomtatott, egyik példánya, amelyet Petőfi küldött el Arany Jánosnak a ráírt sorokkal együtt. A diákok Sudár Annamáriával együtt mondták a Családi kör első versszakát és a Nemzeti dalból idézett versszak refrénjét. Az iskola több pedagógusa, az igazgató és a helyi plébános is meghallgatta az előadást.

November 20-án Iszkázon hangzott el az Arany János-óra. (A szomszédos Tüskeváron tavasszal megtartott pálos témájú előadás sikerének köszönheti ezt a meghívást az előadó, s át is mentek néhányan megtekinteni az estet.) Nagy László szülőfalujában a költő Dióverés című versével kezdte Sudár Annamária az előadást, amit a helyiek hálás tapssal köszöntek meg. A csaknem másfél órás esten többek között elhangzott a Toldi estéje két részlete is, s többen voltak a közönség soraiban, akik az előadóval együtt mondták a Toldi estéje első sorait és a Toldi első énekének részletét, valamint a Családi kör első versszakát, illetve az Arany Lacinak című költemény kezdő sorait.  

 

Lipthay Endre három településen járt novemberben: Monostropályin, Fehérgyarmaton és Szigetváron. Interaktív, vetített képes előadásában fény derült Petőfi Sándor életének és költészetének azon rejtve maradt mozzanataira, amelyek szorosan kapcsolódnak a nagy költő nagyszerű verseihez. Szó esett a költemények írásának titkairól és a márciusi 15-ei forradalom kulisszái mögött zajló egy-egy eseményről is, illetve magánéletének, személyiségének egyes részleteiről. Mindezen életképek hasznosan egészítik ki s teszik életszerűvé a Petőfi Sándorról alkotott eddigi ismereteinket.  
A szervezők értékelése szerint „nagyon gyerekbarát módon, érdekesen mutatta be Petőfi életét, Petőfit, az embert… Az előadónak sikerült bevonni a gyereket, akik aktívan részt vettek a programon”. „Az előzetes egyeztetések rendben lezajlottak, minden szükséges információt megkaptunk. A helyszínen pedig egy szuper, informatív előadást hallhattunk, amely folyamatosan fenntartotta a hallgatók érdeklődését. Településünk gimnáziumában nagy érdeklődés volt az előadásra, több osztályt is be tudtunk volna vonni a programba, így szívesen igényelnénk újra” – írták a szigetváriak.

 

Farkas Gábor, a régi nyomtatványok szakértője varázslatos világokba kalauzolta el Pellérd, Novaj, Iszkaszentgyörgy és Balatonvilágos közönségét. A kutató előadása is a nagyközönséghez szóló tudományos ismeretterjesztés jó példája. Régi történeteinket, azaz történelmünk meghatározó eseményeit, érdekességeit úgy fűzi egybe képek, interaktív elemek, sárkányok és üstökösök, sőt a rock and roll bevonásával, a helyszínen azonnal korosztályra és ismeretszintre adaptálva, hogy izgalmas előadásmódja végig fenntartja a figyelmet. Eközben felnőttek és gyerekek egyedi élményt, ugyanakkor hiteles, új összefüggéseket feltáró történelmi ismereteket kapnak. „Véleményem szerint nagyon jó kezdeményezés volt, és örülnénk, ha lenne lehetőség ismét olvasásnépszerűsítő előadásokat tartani” – írta az egyik szervező. 

 

Csodálatos előadók, fantasztikus repertoár. Gyerekbarát – Színvonalas – Interaktív – Szórakoztató – e gondolatok fogalmazódnak meg a résztvevőkben jellemzően az „…a dal szüli énekesét…” című előadás elhangzása után. Török Máté, a Kossuth-díjas Misztrál együttes egyik alapítója, a Verséneklők című, a nemzeti könyvtár kiadásában megjelent kötet szerzője most is olyan csodálatos művészekkel közösen lépett fel hét településen, mint Tóbisz Tinelli Tamás, Huzella Péter, Heinczinger Mika vagy Gryllus Dániel, Radványi Balázs. Két helyszínről is azt írta a szervező, hogy az előadás úgy tökéletes, ahogyan volt. „A gyerekek aktívan részt vettek a programon, a kérdésekre készségesen válaszoltak, és élvezték az interaktív előadást, olyannyira hogy még a telefont is elfelejtették nyomkodni… A gyerekek és a felnőttek is egyaránt azt jelezték vissza, hogy csodásan érezték magukat…”
És még egy nagyon fontos a sok fontos visszajelzés közül: „Azért igényelném, mert az anyagi lehetőségeink nem teszik lehetővé, hogy ilyen programokat hívjunk el az intézménybe, de közben nagyon fontosnak tartom, hogy a kistelepüléseken élők is részesüljenek ilyen kulturális élményben.”

 

Könyvtárunk nemzetközi hírű corvinakutatója, dr. Zsupán Edina az érdi iskolásoknak mutatta meg Mátyás király egykori könyvtárának titkait a Csuka Zoltán Városi Könyvtár meghívására. A filológus, aki legtöbbször szakmai közönségnek, illetve felnőtteknek tart előadást, most átalakította a programot, így a gyerekek csoportokban, projektmunkát végezve, aktívan szereztek tudást és élményeket egy addig számukra ismeretlen területről. 
A kiváló eladó gyönyörű képek segítségével, részletesen és hitelesen mutatja be előadásában a magyar művelődéstörténet e különleges és izgalmas fejezetét. Magával visz egy kódexmodellt, amely a középkori könyvkötés mikéntjét szemlélteti, valamint egy aranyozott corvina-bőrkötésmodellt is, ezeket a nemzeti könyvtár restaurátorai készítették. Megtekinthető továbbá metszett lúdtoll, amelyet az íráshoz használtak; nyers lapis lazuli karkötő a legdrágább festékanyag szemléltetésére; bíbor színű selyemsál a corvinakötések egy csoportja anyagának szemléltetésére. Az érdeklődők díszes corvina-nemesmásolatokat is lapozgathattak. 

 

 

A Petőfi Kulturális Program Magyarország Kormánya támogatásával,
a Kultúrstratégiai intézmények együttműködésében,
a Nemzeti Művelődési Intézet koordinációjával valósul meg.