Pályázat a Minősített Könyvtár címre és a Könyvtári Minőségi Díjra

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/04/16

Újra lehet pályázni a könyvtári szakterület két legrangosabb elismerésére. A Minősített Könyvtár cím és a Könyvtári Minőségi Díj célja a hazai és határon túli könyvtárak szakmai munkájának elismerése, valamint az innovatív, közösségorientált szolgáltatások ösztönzése.  

 

Megjelentek a Minősített Könyvtár cím és Könyvtári Minőségi Díj pályázati felhívások, valamint a pályázatismertető szakmai napra szóló jelentkezési lehetőség – 2025 | Könyvtári Intézet

Regisztráció

 

A Minősített Könyvtár cím azokat az intézményeket ismeri el, amelyek kiemelkedően szervezik a könyvtárhasználatot, és magas színvonalú szakmai munkát végeznek. A cím öt évig érvényes, újra pályázható, és ötszázezer forint pénzdíj is jár hozzá. 

A Könyvtári Minőségi Díjat azok a könyvtárak kaphatják meg, amelyek már elnyerték a Minősített Könyvtár címet, és szakmai tevékenységük során két innovatív szolgáltatást is kidolgoztak. A díj értéke kétmillió forint, és szintén többször elnyerhető megújított tartalommal. 

A sajtóeseményt a könyvtárosok világnapján rendezték a nemzeti könyvtárban, aminek apropóján Rózsa Dávid, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója kiemelte: Magyarország olvasó nemzet, ahol a könyvek és könyvtárak szeretete töretlen. Elmondta, hogy évente mintegy másfél millióan látogatják a könyvtárakat, és legalább ugyanennyien vásárolnak könyvet – ez az érdeklődés jól mutatja a könyvtári kultúra erejét. 

Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett: a Minősített Könyvtár pályázati rendszer 2010 óta működik, Réthelyi Miklós kezdeményezésére. Az elmúlt tizennégy év során hatvanhárom intézmény nyert el összesen hetvennyolc Minősített Könyvtár címet és tizenegy Könyvtári Minőségi Díjat. A díjak célja, hogy a könyvtári rendszer ne csak követő, hanem kezdeményező, modellértékű intézményként működjön – hangsúlyozta. 

A helyettes államtitkár konkrét példákkal is szemléltette, milyen irányba tart a könyvtári innováció: a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár bababarát szolgáltatásai új közönségréteget vonzanak be. A gyöngyösi Könyvtári hírmondó keretében a rap műfaján keresztül népszerűsítik az olvasást. Békéscsabán digitális labor jött létre, ahol gyerekek tanulhatnak robotikát és programozást. Szekszárdon a zöldkönyvtári hálózat mozgalommá nőtte ki magát, a fenntarthatóságot középpontba állítva. 

A Könyvtári Kihívás program nemcsak az olvasási kedvet növeli, de a határon túli magyar könyvtárakat is bekapcsolja a hazai vérkeringésbe. A könyvtárak „szárnyaik alá veszik” a külhoni magyar közösségek bibliotékáit, így erősítve a kulturális összetartozást. 

Bajnok Tamara, a Könyvtári Intézet osztályvezetője részletezte a pályázati menetrendet. A pályázati adatlapok feltöltési határideje: 2025. április 30. 12:00 óra. A szakmai beszámoló és önértékelés benyújtásának határideje: 2025. május 30. 12:00 óra. A Könyvtári Minőségi Díjra csak a cím érvényességi ideje alatt lehet, egyszer pályázni, de a díj – akárcsak a Minősített Könyvtár cím – többször is elnyerhető, megújított szolgáltatásokkal. 

A sajtótájékoztatón hangsúlyt kapott, hogy a könyvtárak nem csupán dokumentumőrző helyek, hanem a közösségépítés és az olvasásnépszerűsítés aktív szereplői, amelyekre a jövő kultúrája is épül, így társadalomformáló intézmények is. A Kulturális és Innovációs Minisztérium célja megerősíteni ezeket az intézményeket, hogy továbbra is minőségi, élményszerű és mindenki számára hozzáférhető kulturális szolgáltatásokat nyújthassanak – határon innen és túl.