A szentendrei MűvészetMalom impozáns falai között rendezték meg 2024. december 2-án a Stéger Ferenc és az opera világa című kultúrtörténeti konferenciát, amely méltó tisztelgés volt a világhírű szentendrei operaénekes életműve előtt. Az esemény a Stéger 200 emlékév kiemelt programjaként valósult meg, kollégánk részvételével.
A konferenciát Borbély-Tardy Anna, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója nyitotta meg. A két szekcióra bontott program gazdag tartalommal mutatta be az egykori operajátszás kulisszatitkait, Stéger Ferenc lenyűgöző karrierjének állomásait, és bepillantást engedett a XIX. századi magyar és horvát zenei élet összefonódásaiba.
Patonai Anikó Ágnes, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) Színháztörténeti és Zeneműtár munkatársa „… Stéger után mindnyájan sóhajtozunk”: Stéger Ferenc alakja a Nemzeti Színház Festetics-korszakának vitáiban címmel tartott előadást, amelyben arról beszélt, hogy a Nemzeti Színház Festetics Leó intendánsi korszakában, az 1852 májusa és 1854 novembere közötti két és fél év vitáiban hogyan, milyen összefüggésekben használták fel Stéger nevét. Ezekből a megnyilvánulásokból a Nemzeti Színház korabeli viszonyainak érdekes részleteire láthatunk rá.
A konferencia résztvevői többek között a XIX. századi operajátszás gazdasági hátteréről, az operafilmek korai időszakáról, valamint Stéger kortársairól és azok életművéről hallhattak előadásokat. A program zárásaként történelmi, társadalmi és zenei szempontok egyaránt összefonódtak, méltó tiszteletet állítva Stéger Ferenc kivételes tehetségének.
Az operaénekes életművével kapcsolatos az MNMKK OSZK Copia digitális kézirattárának bővülése is, amely már Stéger Ferenc négy, eddig csak részben hozzáférhető naplóját is tartalmazza. Ezek a feljegyzések páratlan betekintést nyújtanak az énekes mindennapjaiba, művészi fejlődésébe és magánéletébe.
A Stéger Ferenc és az opera világa című kiállítás 2025. március 9-ig látogatható a Ferenczy Múzeumban, ahol az érdeklődők még közelebbről megismerhetik az operaénekes örökségét és a korabeli zenei élet sokszínűségét.
Kapcsolódó tartalom:
Stéger Ferenc naplóival bővült a nemzeti könyvtár Copia szolgáltatása