Újabb Erland Kolding Nielsen-ösztöndíj a magyar nemzeti könyvtárnak

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/04/07

Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár ismét jelentős nemzetközi elismerésben részesült: a Skót Nemzeti Könyvtárral közösen sikerrel pályázott az Európai Nemzeti Könyvtárosok Konferenciája (Conference of European National Librarians – CENL) által kiírt Erland Kolding Nielsen Grant támogatására. 

A CENL alapítványi formában működő szakmai szervezet, amely az európai nemzeti könyvtárak közötti szorosabb együttműködést és tudásmegosztást szorgalmazza. A pályázati támogatás célja, hogy elősegítse az innovatív könyvtári projekteket. Kiemelt figyelmet fordít a nemzeti kulturális örökség megőrzésére és széles körű hozzáférhetőségének biztosítására.

Az Erland Kolding Nielsen Grant – amelyet a Dán Királyi Könyvtár korábbi, elismert vezetője tiszteletére alapítottak 2017-ben – évente legfeljebb 5000 eurós támogatást nyújt olyan projektek számára, amelyek elősegítik a CENL tagkönyvtárai közötti nemzetközi kapcsolatokat és szakmai együttműködéseket. 

A 2025. évi pályázati időszak 2025. január 8. és február 7. között zajlott. Az elbírálást követően a CENL Ügyvezető Bizottsága 2025. február 27-én hozta meg döntését, amelynek révén három könyvtári projekt részesült támogatásban. Az MNMKK OSZK ismételten a nyertesek között szerepelt, folytatva ezzel 2023-ban elért sikerét, amikor a Luxemburgi Nemzeti Könyvtárral közös projektjét díjazták. 

 

A mostani projekt fókuszában a digitális filológia területének fejlesztése és a digitális humán tudományok támogatása áll. Az MNMKK OSZK és a Skót Nemzeti Könyvtár közös célja, hogy feltérképezze és megossza a digitális feldolgozás és szolgáltatás területén alkalmazott jó gyakorlatokat, különös tekintettel a következő módszertanokra: 

  • georeferált térképek készítése és integrálása digitális platformokra; 
  • összekapcsolt adatok (Linked Data) és digitális szolgáltatások alkalmazása vizualizációs technológiák segítségével; 
  • kézírásos szövegfelismerő (Handwritten Text Recognition – HTR) modellek (tovább)fejlesztése magyar és gael nyelven, a Transkribus szoftver használatával. 

A projekt további célja még, hogy elősegítse a webarchívumok kutathatóságát és a weben keletkező adathalmazok strukturált feldolgozását. 

A Skót Nemzeti Könyvtár megosztja tapasztalatait a kutatási célú adathalmazok létrehozása és biztosítása terén, míg a magyar nemzeti könyvtár saját fejlesztésű megoldásait ismerteti, amelyek a webarchívumból kinyert szövegek feldolgozását és újrahasznosítását célozzák.

Az együttműködés eredményeként olyan innovatív megközelítések és technikák születhetnek, amelyek hosszú távon hozzájárulnak a digitális humán tudományok fejlődéséhez, valamint a nemzeti könyvtárak digitális szolgáltatásainak és projektjeinek bővítéséhez.