Andreas Hess

Andreas Hess

Andreas Hess
Írta: Borsa Gedeon

Szerkesztette: P. Vásárhelyi Judit és Perger Péter
OSZK–MTA BTK ItI–MOKKA-R Egyesület, 2013
[A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei, 6.]
221 oldal
ISBN 978 963 446 703 8

2 500,- Ft
Elfogyott

2013 jelentős évforduló a magyarországi könyvtörténet és annak kutatása szempontjából. 540 esztendővel ezelőtt, 1473. június 5-én fejezte be Andreas Hess Budán az első haza ősnyomtatvány, a Chronica Hungarorum nyomtatását. 90 esztendővel ezelőtt, 1923. október 10-én született Borsa Gedeon könyv- és művelődéstörténész, az egyetemes és a hazai könyvtörténeti kutatás elismert szakértője, az Országos Széchényi Könyvtár bibliothecarius emeritusa. Ennek a kettős évfordulónak alkalmából adja közre Borsa Gedeon Andreas Hessről szóló összefoglaló munkáját az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA BTK Irodalomtudományi Intézete és a Magyar Könyvszemle.

Hess munkásságáról hasonló áttekintés Fitz Józsefnek, Borsa Gedeon mesterének a Budapesten 1932-ben kiadott monográfiája óta nem jelent meg. Borsa Gedeon évtizedek óta módszeresen kutatja az első magyarországi ősnyomda létrejöttének kérdéseit. Minthogy levéltári források nem állnak rendelkezésre, kiindulása a Hess-nyomda két termékének a fennmaradt és mára már az egész világon szétszóródott példányai voltak. Azok gondos vizsgálata alapján a betűtípus-kutatás módszerét is segítségül híva sikerült megnyugtató módon tisztáznia számos filológiai, tartalmi és technikai kérdést. Művét ennek ellenére nem tekinti Hess-monográfiának, hanem csupán „műhely-forgács”-ként ajánlja az olvasók figyelmébe.

Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület Füzetei

A könyv évszázadokon át a kulturális értékek áthagyományozásának egyetlen médiuma volt. A könyvtörténet ezért a művelődéstörténet minden területét érinti, így nem csoda, ha napjainkban a könyves kultúra történetének bemutatására számos új intézmény alakul. Európa egyik legrégebbi könyvtörténeti folyóirata, a Magyar Könyvszemle már nem tudja vállalni azt, hogy valamennyi dolgozatnak helyet adjon, amely a könyv magyarországi történetét tárgyalja. Ezért szövetkezett az 1994-ben alakult, a régi könyvek feldolgozását szervező, irányító egyesülettel, a Magyar Országos Közös Katalógus Egyesület régi könyves tagozatával (MOKKA–R). A füzetsorozat elsődlegesen a MOKKA–R tagozati ülésein elhangzó előadásokat közli, de helyet ad minden olyan könyvtörténeti írásnak is, amely terjedelmében a Magyar Könyvszemle közlési lehetőségeit meghaladja.

Kiadja az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA Irodalomtudományi Intézete és a MOKKA-R Egyesület.