Far away from mount Ararat. Armenian Culture in the Carpatian Basin

Far away from mount Ararat. Armenian Culture in the Carpatian Basin

Far Away from Mount Ararat
Armenian Culture int he Carpathian Basin
Joint exhibition of the Budapest History Museum and the National
Széchényi Library 5 April to 15 September, 2013
Exhibition curators and Catalogue Editors: Bálint Kovács–Emese Pál
OSZK–BTM, Budapest, 2013., 184 oldal
ISBN 978 963 200 611 6

5 990,- Ft
Kapható

A Budapesti Történeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár közös szervezésében „Távol az Araráttól. Örmény kultúra a Kárpát-medencében” című 2013-as kiállítás gazdag anyagának és ehhez kapcsolódó tíz szakmai tanulmánynak két nyelvi verzióban, magyarul és angolul megjelent, gazdagon illusztrált kötetét veheti kézbe az érdeklődő.

A két intézmény rendezvényei az örmény könyvnyomtatás 500. évfordulója alkalmából világszerte megrendezett kiállítások és konferenciák sorába illeszkedtek. 1512/1513-ban egy Hakob Meghapart nevű nyomdász kiadta az első teljesen örmény betűkkel nyomtatott könyvet az Urbatagirk-et (Péntekkönyv). Bár az örmény írásos kultúra ismertetése a kiállításon hangsúlyos szerephez jutott, a bemutatásra került anyag mégis szélesebb kulturális horizontot ölelt fel: a kiállítás az erdélyi örménység egyházművészeti kincsei és magyarországi közgyűjteményekből származó, örményekhez kapcsolódó értékes és ritka műtárgyakat is bemutat.

Örmények a Kárpát-medencébe nagyobb létszámban a 17. század folyamán vándoroltak be, elsődlegesen Erdélyben, Szamosújváron, Gyergyószentmiklóson, Erzsébetvárosban és Szépvízen telepedtek le, később az egész Kárpát-medencében elterjedtek, szülőföldjük örökségét az itt talált kultúrával ötvözték. Településeiken értékes könyvtárakat, könyvgyűjteményeket őriztek, s olyan műkincseket hagytak hátra, amelyek máig ismeretlenek nemcsak helyi szinten, de gyakorlatilag a tudományos közvélemény előtt is. A kiállítás legrégebbi egyházművészeti tárgyai és könyvei 18. századi erdélyi örmény templomok gyűjteményeiből származnak, eddig nem szerepeltek egyetlen nemzetközi kiállításon sem. Ezekben a gyűjteményekben unikális kötetek – így a világ első örmény nyelven nyomtatott bibliája – is megtalálhatók, és a korabeli örmény nyomdászati helyek (Konstantinápoly, Velence, Róma, Marseille, Bécs, Trieszt, Szentpétervár, Amszterdam stb.) majdnem mindegyikéből találunk kiadványokat.