Fejezetek a magyarországi könyvtárügy történetéből (1945–1956)
Szerkesztette: Sonnevend Péter
A szerkesztésben közreműködött és a mutatókat összeállította: Kégli Ferenc
OSZK–Gondolat Kiadó, Budapest, 2018.
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Boka László, Kégli Ferenc], 342 oldal
ISBN 978 963 200 678 9
A velünk élő múlt megismerése fontos jelenünk és jövőnk szempontjából. Mai szakmai valóságunk (felsőfokú szakképzés, területi könyvtári hálózat, országos nyilvános szakkönyvtárak stb.) több vonatkozásban az 1945 utáni korszakhoz kapcsolódik. Tanulmánykötetünk egy pár éve indított csoportmunka eredményeit kínálja az olvasónak (miközben résztanulmányok már napvilágot láttak szakmai folyóiratokban, s a szerzők két konferencián is beszámoltak munkájuk állásáról).
A Rákosi-korszaknak is nevezett tizenkét év leginkább arról nevezetes, hogy soha nem tapasztalt törést (diszkontinuitást) okozott az ország életében, így a könyvtárak világában is. Az utóbbi évtized hazai tudománya számos más területen is élénk érdeklődést tanúsít az ország kulturális szovjetizálásának témája iránt (irodalomtudomány, művészetek stb.). Ehhez és a diktatúra és könyvtárügy összefonódásait vizsgáló, értelmező nemzetközi trendhez is kapcsolhatók az írások.
E korszakban újra és újra „selejtezték” a könyvtárosokat és a gyűjteményeket is, ahogy erről egyik fejezetünk beszámol. (Egy későbbi időpontban szükséges lesz az olvasók „selejtezésének” áttekintése is.) A további tanulmányok szintén a korszak lényegi kérdéseit ölelik fel, egyaránt felhasználva levéltári és publikus forrásokat, a történelmi vizsgálódásokon keresztül napjaink könyvtárügyére, könyvtáros-társadalmára is rávilagíthatnak: a könyvtárpolitika korabeli kényszerpályái; a szakképzés rendszerének megteremtése; az Országos Könyvtári Központ működése (1945–1952); az iskolai és gyerekkönyvtári ellátás fejlődése.
A szerzők – Kégli Ferenc, Pogány György, Pogányné Rózsa Gabriella, Sonnevend Péter és Varga Katalin – tapasztalt szakírók, akik évtizedek óta ismertek a nyilvánosság előtt.
Nemzeti téka
A Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2010-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.
Kiadványaink könyvesboltunkban kaphatók, vagy megrendelhetők az OSZK kiadványtárától az alábbi elérhetőségeken: Könyvkiadó, Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár, 1276 Budapest Pf. 1205., tel.: 06-1-23-23-506, e-mail-cím: kiadvanytar@oszk.hu.