Imadsagos könyveczke, mellyben szép hálá adásoc és áhitatos könyörgésec vadnac...

Imadsagos könyveczke, mellyben szép hálá adásoc és áhitatos könyörgésec vadnac...

Imadsagos könyveczke, mellyben szép hálá adásoc és áhitatos könyörgésec vadnac... mellyet magyar nyelven uyonnan boczátott ki Szenci Molnár Albert
P. Vásárhelyi Judit tanulmányával
A fakszimile szövegét közzéteszi: P. Vásárhelyi Judit
OSZK–MTA Iti–Balassi Kiadó, Budapest, 2002., 436 oldal
[Bibliotheca Hungarica antiqua, 35., sorozatszerk. Kőszeghy Péter]
ISBN 978 963 506 462 4

3 200,- Ft
Elfogyott

A Bibliotheca Hungarica Antiqua sorozatában megjelent fakszimile Szenci Molnár Albert Imádságos könyvecskéjének 1621-es első kiadásából készült (OSZK, RMK I. 514.) Szenci Molnár Albert (1574-1634) kálvinista zsoltárfordító, bibliakiadó és nyelvtudós nagyszombati asszonyok – patrónusainak feleségei – kérésére határozta el, hogy lefordítja Joannes Frisius Christliches Betbüchlein című (Zürich, 1600) imádságos könyvét. Az enciklopédikusan összeállított rendkívül gazdag könyörgésgyűjteményben bármely társadalmi rendbe tartozó s bármely életszakaszban, állapotban vagy nehézségben élő hívő megtalálhatta azt a szöveget, amelyre érzése és lelkiállapota szerint szüksége volt. Az imák legfőbb forrása a Biblia, azon belül is a Zsoltárok könyve, valamint a Heidelbergi katekizmus.

Bibliotheca Hungarica Antiqua

Varjas Béla alapította (1959) és haláláig (1985) ő szerkesztette a Bibliotheca Hungarica Antiqua sorozatot, amelyben 16–17. századi hungarica nyomtatványok látnak napvilágot fakszimile kiadásban, a kiadványt és szerzőjét tudományos igénnyel ismertető tanulmányokkal, angol, esetenként német és angol summázattal. A sorozat szerkesztője 1986-tól Kőszeghy Péter. Noha az elsődleges cél az irodalomtörténeti vagy könyvészeti szempontból kiemelkedő jelentőségű, sokszor csak egyetlen példányban létező munkák hozzáférhetővé tétele a kutatás számára, e bibliofil kiadványok számos esetben a nagyközönség érdeklődését is felkeltik. Varjas Béla szerkesztésében jelent meg az első 12 kötet, a sorozat 2014-ben a 44. kötetnél tartott. 2000-től a kiadás társkiadója az OSZK, 2014-től az MTA Könyvtára.