Irodalmi Magazin 2019/1. Jókai

Irodalmi Magazin 2019/1. Jókai

Irodalmi Magazin 2019/1. Jókai
Főszerkesztő: Szentmártoni János
OSZK–Magyar Napló Kiadó Kft., Budapest, 2019., 140 oldal
ISSN 2063-8019

1 590,- Ft
Kapható

A 2019. február 18-i Magyar Széppróza Napja alkalmából az Irodalmi Magazin Jókai Mór lenyűgöző munkásságával foglalkozik, az olvasóközönséget az életmű alaposabb megismerésére, (újra)olvasására ösztönözve.

Az összeállításban többek között Jókai fordulatos pályakezdéséről és életének budapesti helyszíneiről olvashatunk, az írópálya balatonfüredi vonatkozásairól Tóbiás Krisztián költő számol be a vele készült interjúban. Izgalmas tanulmány szól Jókai és a pénz kapcsolatáról, és megismerhetjük a szerzőt mint családapát. A Jókai-művek kritikai kiadásának rejtelmeibe Eisemann György irodalomtörténész nyújt betekintést; olvashatunk továbbá az író hagyatékának történetéről, valamint Németh László Jókai-képéről. Jókai életművének időszerűségéről, az író humoráról és modernségéről Hansági Ágnes irodalomtörténésszel készült beszélgetés. A lap tanulmányt közöl Jókai műveinek filmadaptációiról, valamint a szerző Liszt Ferenchez fűződő kapcsolatáról. Czibula Katalin szakmódszertan-oktatót a Jókai-kötelezőkről, illetve az irodalomoktatás jelenkori dilemmáiról kérdezték a szerkesztők. Külön fejezet foglalkozik A jövő század regényével, hiszen a legnagyobb magyar mesemondó egyúttal a modern magyar nyelvű tudományos-fantasztikus irodalom atyja is. A tanulmányok, interjúk, elemzések sorát írók és irodalomtörténészek Jókairól szóló vallomásai szövik át.

Irodalmi Magazin

A Magyar Napló és az Országos Széchényi Könyvtár közös kiadásában negyedévente megjelenő Irodalmi Magazin elsősorban a nagyközönségnek szánt, gazdagon illusztrált, több mint 100 oldalas kiadvány, de segédanyagként jól használható az oktatásban is. A számok tematikusak, mindig egy-egy klasszikus szerzőt, irodalomtörténeti korszakot vagy kulturális jelenséget ismerhet meg általuk az olvasó. A lap eddig kiadatlan szövegek megjelentetésén túl bizonyos művek újraolvasásának horizontját is képes jelentősen szélesíteni. Az első számokat Illyés Gyula, Márai Sándor, Gárdonyi Géza, Krúdy Gyula és Zrínyi Miklós alakjának szentelték a szerkesztők.