Magistrae discipuli
Tanulmányok Madas Edit tiszteletére
Szerkesztette: Nemerkényi Előd
OSZK–MTA BTK ItI–MOKKA-R Egyesület, Budapest, 2009., 360 oldal
[A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei, 2.]
ISBN 978 963 446 549 2
Madas Edit a Fragmenta Codicum Kutatócsoport munkatársaként, majd a Magyar Tudományos Akadémia és az Országos Széchényi Könyvtár Res Libraria Hungariae Kutatócsoportjának vezetőjeként a kodikológia, a paleográfia, a középkori latin és magyar filológia, a klasszikus hagyomány, a liturgia, a hagiográfia, a könyv- és könyvtártörténet, valamint a magyar nyelv- és irodalomtörténet kutatásának nemzetközileg is elismert képviselője. Kutatói tevékenységével párhuzamosan három évtizede vesz részt az egyetemi oktatásban: előadásokat, szemináriumokat és speciális kollégiumokat tart az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az Eötvös Collegium, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem latin, magyar, könyvtár és egyházzene szakos hallgatóinak. Gyakran szolgál szakdolgozatok és doktori disszertációk témavezetőjeként és opponenseként, vagy egyszerűen szakmai tanácsadóként is. Ezért sokan tarthatják őt mesterüknek, illetve mondhatják magukat tanítványainak, akik az ő közreműködésével indultak el pályájukon. E tanítványok egy részének ünnepi írásait tartalmazza a jelen tanulmánykötet, amelynek szerkesztésekor nem a szakma derékhadának, hanem a legfeljebb negyvenéves korosztálynak megszólaltatása volt a cél. Azok a fiatal kutatók jutnak itt szóhoz, akik a közelmúltban még a kötet címében szereplő latin kifejezés első szavának genitivus értelmében tanítványai voltak, most pedig – megmaradván tanítványoknak – a szó dativus értelmében megajándékozói is kívánnak lenni az ünnepeltnek: Magistrae discipuli.
A tanulmánykötetet Nemerkényi Előd szerkesztette.
A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei
A könyv évszázadokon át a kulturális értékek áthagyományozásának egyetlen médiuma volt. A könyvtörténet ezért a művelődéstörténet minden területét érinti, így nem csoda, ha napjainkban a könyves kultúra történetének bemutatására számos új intézmény alakul. Európa egyik legrégebbi könyvtörténeti folyóirata, a Magyar Könyvszemle már nem tudja vállalni azt, hogy valamennyi dolgozatnak helyet adjon, amely a könyv magyarországi történetét tárgyalja. Ezért szövetkezett az 1994-ben alakult, a régi könyvek feldolgozását szervező, irányító egyesülettel, a Magyar Országos Közös Katalógus Egyesület régi könyves tagozatával (MOKKA–R). A füzetsorozat elsődlegesen a MOKKA–R tagozati ülésein elhangzó előadásokat közli, de helyet ad minden olyan könyvtörténeti írásnak is, amely terjedelmében a Magyar Könyvszemle közlési lehetőségeit meghaladja.
Kiadja az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA Irodalomtudományi Intézete és a MOKKA-R Egyesület.
Kiadványaink könyvesboltunkban kaphatók, vagy megrendelhetők az OSZK kiadványtárától az alábbi elérhetőségeken: Könyvkiadó, Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár, 1276 Budapest Pf. 1205., tel.: 06 1 232-3556, e-mail-cím: kiadvanytar@oszk.hu.