A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegyei Könyvtár régi állománya I. kötet

A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegyei Könyvtár régi állománya I. kötet

A Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegyei Könyvtár régi állománya I. kötet
Ősnyomtatványok, XVI. századi nyomtatványok, Régi Magyar Könyvtár. Katalógus

Összeállította: Emődi András
OSZK–Akadémiai Kiadó–Egyházmegyei Könyvtár, Budapest–Nagyvárad, 2005., 296 oldal
[A Kárpát-medence Magyar Könyvtárainak Régi Könyvei, 1., sorozatszerk. Monok István]
ISBN 978 963 200 489 2

2 600,- Ft
Kapható

A kétkötetes munka a partiumi könyvtár Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegyei Könyvtár régi állományának katalógusát tartalmazza. Emődi András vállalkozása nemcsak szakmunka, hanem értékmentő szerepe is óriási, mivel egy adott kultúrterület évszázadok során szétszóródó(tt) nyomtatott emlékei nyertek menhelyet és közérdeklődésre igényt tartó publicitást. A már elkészült és a készülőben lévő katalógusokból, ha töredékesen is, de képet kaphatunk az egykori nagy gazdagságú gyűjtemények állományáról. A Nagyváradi Egyházmegye területén lévő plébániai könyvtárak 2000 és 2002 közötti módszeres átnézése eredményeképpen kerültek be a kötetbe az itt található anyagok, valamint a kapucinus szerzetesrend könyvanyaga is.

A könyvtári gyűjteményeket elemezve Emődi néhány általánosságot fogalmaz meg a káptalan könyvanyagának XVII. századi előéletével, majd XVIII. századi fejlődésével, illetve az egykori püspöki és szemináriumi könyvtárakhoz köthető könyvek provenienciájával és a tudós főpap, Ipolyi Arnold (1823–1886) bibliofiliájával kapcsolatosan. Az osztrák-magyar rendtartomány korábban alapított kolostoraiból beszerzett kapucinus rendházi régi könyvanyag, az 1773-ban feloszlatott jezsuita rend valamely közép-európai rendházának és kollégiumának szétszóródott könyveivel tarkított plébániai könyvanyag Váradra, illetve az egyházmegye térségébe kerülése pedig amúgy a „könyvek sorsáról” beszélnek. A possessorbejegyzések elemzése azon túl, hogy az újraalapított plébániák lelkipásztorainak könyvkultúrájára világítanak rá, arról is vallanak, hogy a kapucinus rendtagok korábban is megjelenhettek Nagyváradon.

Az első kötet az ősnyomtatványokat, a XVI. században nyomtatott külföldi nyomdatermékeket (antikvákat), illetve az 1711 előtt megjelent magyar nyelvű, bármely nyelven Magyarországon nyomtatott, illetve magyarországi szerzőktől külföldön idegen nyelven megjelent kiadványokat mutatja be.

Az adattárat háromnyelvű (magyar, román, német) előszó kíséri, amely a szerkesztési elveket és a katalógushasználati útmutatókat tartalmazza.