Plava krv, crna tinta. Knjižnice velikaških obitelji od 1500. do 1700
Kék vér, fekete tinta. Arisztokrata könyvgyűjtemények 1500–170
Nemzetközi vándorkiállítás
Zagreb, Bratislava, Martin, Budapest, Burg Forchtenstein, 2005 ősz – 2007 ősz
Szerkesztette: Monok István
OSZK, Budapest, 2005., 179 old.
ISBN 953 500 043 8
Nyelv: Horvát
A XVI. század Európában a könyvtárak fejlődésének korszaka volt. Ebben az időszakban a szokatlan mértékű egyházi, főúri és iskolai könyvtárak fejlődése mellett a magánszemélyek könyvgyűjtése is példa nélküli, főleg a városi lakosság körében. A következő századtól az olvasás a mindennapi élet szerves része lett. Ez tükröződik a Kárpát-medence területén lévő főúri családi könyvtárak történelmében és gyarapodásban is. A főúri osztály kiemelkedő képviselői – nádorok, hadvezérek és hercegek – jelentős mértékben vettek részt a törökellenes harcokban, majd Magyarország fejlődésében, amelynek szerves részét alkotta a könyvkultúra fejlődése is.
E főúri családok – Bánffy, Batthyány, Nádasdy, Esterházy, Zrínyi, Frangepán, Valvasor – családi könyvtárai a magas fokú műveltséget és könyvkultúrát nemcsak magyar, de szélesebb európai viszonylatban is dokumentálják. Könyvtáraikat az egyes családok tagjai – még az olyan bonyolult időkben is, mint a törökök terjeszkedése, politikai harcok és felkelések, vagy az ellentétekkel teli szellemi légkör (reformáció és ellenreformáció) időszaka – Európa minden szegletéből származó művekkel gyarapították. E történelmi családok nemcsak politikai hatalommal rendelkeztek, hanem egyúttal koruk társadalmi-gazdasági oszlopai is voltak, a legtágabb értelemben vett kulturális élet meghatározó tényezőiként működtek. Ennek legékesebb bizonyítékául maguk a könyvtárak szolgálnak, amelyek nem csupán kastélyaik „dísztárgyai” voltak, hanem tulajdonosaik kulturális érettségéről tanúskodnak. A könyvet a végtelen tudás és ismeret forrásának tekintették, s tény, hogy ők maguk is nagy tudású, művelt, a legtágabb értelemben vett valódi kultúremberek voltak, nem csupán bibliofilek.
A 2005– 2007-os vándorkiállítás anyagának helyet adó kötet négy ország együttműködésével valósult meg. Mindegyik tudományos műhely, közgyűjtemény – Szlovák Nemzeti Könyvtár, Horvát Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, Burgenlandi Tartományi Könyvtár, Esterházy Magánalapítvány, Országos Széchényi Könyvtár – célja a gondjaira bízott kulturális örökség szakszerű feltárása, történetének dokumentálása és az olvasóknak, a látogatóknak való bemutatása.
Kiadványaink könyvesboltunkban kaphatók, vagy megrendelhetők az OSZK kiadványtárától az alábbi elérhetőségeken: Könyvkiadó, Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár, 1276 Budapest Pf. 1205., tel.: 06-1-23-23-506, e-mail-cím: kiadvanytar@oszk.hu.