Szenci Molnár Albert és a Vizsolyi Biblia új kiadásai
Előzmények és fogadtatás
Írta: P. Vásárhelyi Judit
Universitas Kiadó, Budapest, 2006., 245 old.
ISBN 963 967 103 7
A Vizsolyi Biblia történetének meghatározó állomása volt az a két 17. század eleji kiadás, amelyeket Szenci Molnár Albert rendezett sajtó alá. P. Vásárhelyi Judit az 1608-as Hanaui és az 1612-es Oppenheimi Bibliát elemzi filológiai szempontból részben a korabeli külföldi bibliakiadások, részben pedig a Szenci Molnár Albert eddig kevésbé vizsgált műveiből körvonalazható elvi állásfoglalás tükrében. Az első nagy rész Szenci Molnár Albert és a herborni iskola kapcsolatát tárgyalja, különös tekintettel a Piscator-Bibliára, amelyet a szerző fedezett fel a magyar kutatás számára mint a Hanaui Biblia egyik forrását. A második nagy rész a Hanaui Bibliáról szól: a lehető legalaposabban elemzi az ajánlólevelet s a mű különböző részeit. Könyvtörténeti- és forráselemzés, valamint a Vásárhelyi Judit korábbi publikációiból jól ismert szöveg-összehasonlítások segítségével nyerünk betekintést a bibliakiadás keletkezésébe. Hasonlóképpen jár el a harmadik részben az Oppenheimi Bibliával is: kirajzolódik a folyamat, hogyan adja ki Szenci Molnár Albert először negyedrét, majd nyolcadrét formában a művet, s ezáltal hogyan válik Károlyi Gáspár fordítása a protestánsok számára alapszöveggé.
A következő rész az 1621-es Imádságos könyvecskét veszi vizsgálat alá, majd visszakanyarodva a Bibliához, a 17. század eleji bibliafordítási polémiát elemzi. Károlyi Gáspár elöljáró beszédével kezdi, amelyet Szenci Molnár mindkét kiadásában újra megjelentetett. Ez az írás eleve polémikus, a tridenti zsinatot és a Vulgatát kritizálja. Katolikus oldalról Pázmány Péter válaszol a támadásra Kalauzának 1623-as, második kiadásában, majd az ő érveire támaszkodva Káldi György Bibliájának (1626) Oktató intése próbálja teljesen megsemmisíteni az ellenfél érveit. A reformátusok részéről Dengelegi Péter Rövid anatómiája (1630) felel Káldinak, a nyílt vitát nem kedvelő idős Szenci Molnár Albert csupán egy üdvözlőverssel jelzi benne az egyetértését.
P. Vásárhelyi Judit gazdag irodalomjegyzékkel, névmutatóval s a két bibliakiadás címlapjának másolatával kiegészített könyve tág kontextust teremt tehát a bibliakiadások e szakaszának.
Kiadványaink könyvesboltunkban kaphatók, vagy megrendelhetők az OSZK kiadványtárától az alábbi elérhetőségeken: Könyvkiadó, Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár, 1276 Budapest Pf. 1205., tel.: 06-1-23-23-506, e-mail-cím: kiadvanytar@oszk.hu.