Vásári cédulától az agrárszakkönyvekig

Vásári cédulától az agrárszakkönyvekig

A vásári cédulától az agrárszakkönyvekig
A magyaróvári Czéh-nyomda kiadványainak bibliográfiája 1836-tól 1909-ig
Írta: Helle Mária
OSZK–Gondolat Kiadó, Budapest, 2015.
[Nemzeti Téka, sorozatszerk. Boka László, Kégli Ferenc] 320 oldal
ISBN 978 963 200 639 0

2 200,- Ft
Kapható

Moson vármegye első nyomdáját 1836-ban alapította id. Czéh Sándor. Irányítása alatt 1880-ig működött, majd fia, Czéh Lajos folytatta apja vállalkozását 1909-ig, amikor a nyomdát eladták, és az beleolvadt a Moson Vármegye Nyomdába. Egy családi vállalkozás történetét követheti végig az olvasó e részletes szakmunka keretében, amelynek ívét ekképpen lehet elképzelni: id. Czéh Sándor vásári cédulák, imafüzetecskék és megyei hivatalos nyomtatványok nyomtatásával kezdte, hamarosan ponyvára alkalmas mesék, versezetek, moralitások kiadásával folytatta. Első anyagi sikereit a kalendáriumokkal érte el. 1848-ban kis híján elbukta teljes vagyonát a Der Emanzipierte Satanas kiadásával. Az 1860-as évek gazdasági konjunktúrája a nyomdát is szárnyára vette, a századvég „boldog békeideje” pedig gyarapodását segítette.

A század második felében a ponyvakiadványok lassan elmaradtak, helyettük mezőgazdasági szakkönyvek, regionális érdekeltségű újságok, és a megye szellemi elitjének írásai jelentek meg. A nyomda tehát a régió igényeit szolgálta ki, kiadványaival mégis ki tudott emelkedni a vidéki nyomdák provinciális kínálatából, amit egyrészt a tulajdonosok kulturális ambíciójának, másrészt a Magyaróváron működő mezőgazdasági felsőfokú tanintézet professzorainak és termékeny alkotókedvüknek köszönhetett.

A vármegye művelődéstörténete, nyomdatörténete, könyvkultúrája szempontjából figyelemre méltó mű a nyomda történetének feldolgozása mellett kiadványainak 1218 tételes bibliográfiáját is közli 1836-tól 1909-ig.

Nemzeti téka

A Nemzeti téka az Országos Széchényi Könyvtár és a Gondolat Kiadó 2010-ben indult közös sorozata. Folytatója kíván lenni Az Országos Széchényi Könyvtár Kiadványai, valamint az Országos Széchényi Könyvtár Füzetei címmel megjelent sorozatoknak, továbbéltetve mindazon értékeket, amelyeket az elődöknek tekintett sorozatok képviseltek. Olyan művelődéstörténeti, nyomda-, sajtó-, könyv- és könyvtártörténeti, illetve könyvtár-informatikai vonatkozású könyvek tékája, azaz tároló helye, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak nemzeti könyvtárunkhoz vagy annak gyűjtőköréhez. Tanulmányok, konferencia-előadások közreadása mellett a sorozat a nemzeti könyvtár vagy egyéb gyűjtemények hungarika vonatkozású anyagára támaszkodva készült egyedi bibliográfiák, katalógusok, repertóriumok számára is publikációs teret kíván nyújtani, segédleteket biztosítva ezáltal a magyar művelődéstörténet további kutatásaihoz.