Szép Magyar térkép 2012 – pályázat és kiállítás

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2013/03/22 - 2013/04/20

Március 22-én nyílt meg a Szép Magyar Térkép 2012 című pályázatra benevezett térképeket bemutató kiállításunk. Ez a verseny 1996-ban indult útjára azzal a céllal, hogy emelje a magyar térképkultúra színvonalát és elősegítse az igényesen kivitelezett térképek térhódítását. Ennek érdekében az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszéke és az OSZK Térképtára minden évben pályázatot hirdet a Szép Magyar Térkép cím elnyerésére.

Az idén beküldött 50 pályaművet ezúttal is szakértőkből és laikusokból álló zsűri értékelte és díjazta, amelynek elnöke Dr. Plihál Katalin, az Országos Széchényi Könyvtár különgyűjteményi igazgatója. A benevezett térképekből megrendezett kiállítás a hazai térképkészítő szakma elmúlt évi terméséből nyújt átfogó válogatást.

„Sorozat” kategória

1. díj
A Frigoria Könyvkiadó Kft. és a DIMAP Bt.: Kerékpárral Budapest környékén 6–7. Budapesttől délre, A Velencei-tó és térsége. A kerékpáros túrázóknak készült térképsorozat újdonsága az ábrázolt területekben, valamint a kereten kívüli információk gazdagságában mutatkozik meg. Az igényes kivitelű térképek jól kiemelik a kerékpározásra alkalmas útvonalakat, az útvonalszelvények, útvonalajánlások és -információk felkészítik a kirándulókat az ismeretlen terepen való tájékozódásra.

Dicséret
MapExpert cégcsoport (Carpatmap Kft., OmegaKart Kft.): Erdélyi községek falitérképeinek sorozata (Ákosfalva, Csíkszentgyörgy, Marosszentgyörgy) A három települést külön-külön falitérképen ábrázoló sorozat minden egyes tagja teljesíti a falitérképektől elvárt követelményeket: a tartalom távolról is jól olvasható, a kivitel esztétikus, áttekinthető. Külön értékelendő, hogy a térképek háromnyelvűek, ezzel is gazdagítva a névrajzi ismereteket.

„Tudományos térkép” kategória

1. díj
MTA CSFK Földrajztudományi Intézet: A Kárpát–Pannon-térség változó etnikai arculata. A térképgyűjtemény kiválóan összefoglalja a Kárpát-medence népességi jellemzőit a középkor végétől napjainkig. A korábban egyenként is napvilágot látott térképek most egységes kivitelben jelentek meg, így a történelmi-etnikai folyamatok gyorsan áttekinthetők. A térképek színválasztása kifejezetten harmonikus, nagyban megkönnyíti a térképek értelmezését. A magyar és angol nyelvű tartalmi leírások tovább emelik a térképgyűjtemény tudományos értékét.

2. díj
Cartographia Kft.: Földrajzi világatlasz. A hagyományosan színvonalas kivitelű, esztétikus politikai, természet-, társadalom- és gazdaságföldrajzi térképeit jól kiegészítik a földtudományi vonatkozású ábrák, metszetek, valamint a naprakész adatokkal bővített világgazdasági táblázatok. Az atlaszművet egyaránt elégedettséggel forgathatják szakemberek, iskolások, valamint a földrajz szerelmesei.

„Idegenforgalmi térképek” kategória

2. díj
Paulus 2008 Kft.: Novohrad–Nógrád Geopark geoturisztikai térkép. A kellemes színhatású térkép a 2010-ben alakult Novohrad–Nógrád Geopark területén elhelyezkedő élő és élettelen természetet, a helyi kulturális, idegenforgalmi és gasztronómiai értékeket szemlélteti. Kiemelendő, hogy ez a geopark első, nagyközönség számára készült geoturisztikai ábrázolása, mely a határon átnyúló szlovák területet is bemutatja. A hátoldalon egy önálló földtani térkép, továbbá fényképek és metszetek egyaránt helyet kaptak.

3. díj
Corvina Kiadó: Magyarország idegenforgalmi autóstérkép. Az igényes kidolgozású, színvilágában visszafogott, de jól olvasható autóstérképen hangsúlyosan szerepelnek az idegenforgalmi látványosságok. A jeleket és betűtípusokat harmonikusan választották meg a készítők. Az idegenforgalmilag frekventált települések turisztikai értékei áthajtási autótérképen jelennek meg a hátlapon.

Dicséret
Nagy László: Monorierdő domborzata. A helyi újság mellékleteként megjelenő térkép részletesen bemutatja a környék természeti viszonyait gazdag névrajzzal, melynek nemcsak tájékoztató, hanem honismereti jellege is értékelendő.

Digitális térkép

2. díj
Országos Meteorológiai Szolgálat: OMSZ új fejlesztésű valószínűség mezői az ALADIN modell előrejelzésében az OMSZ által fejlesztett megjelenítő rendszer segítségével. Az OMSZ a kezdetektől részt vesz az ALADIN projektben, amelynek a legfontosabb célja egy korszerű korlátos tartományú numerikus előrejelző modell megalkotása és fejlesztése. Megjelenítő és az ezt kiegészítő mezőszerkesztő rendszere képes a meteorológiai megfigyelések és előrejelzések komplex megjelenítésére, illetve a kapcsolódó mezőszerkesztő felület alkalmas arra, hogy a szakemberek módosíthassák az automatikusan előállított prognózisokat. A bizottság az új rendszer térképi megjelenítő képességét, valamint tudományos színvonalát egyaránt értékesnek találta.

Dicséret
Interspect Kft.: Pákozdi Katonai Emlékpark ortofotótérképe. Az Interspect Kft. a pákozdi csata nemzeti emlékhelyéről 2012-ben készített fél cm-es terepi felbontású légifelvétel-sorozatot, amely a részletessége miatt eddig egyedülálló. Ez a világ első ilyen nagy területről, gyorsan mozgó repülőgépről készített nagyfelbontású sorozata. Az ortofotótérképet mint térképszerű-ábrázolás technikai megoldását a zsűri dicsérettel jutalmazta.

Különdíjak
Leginnovatívabb térkép

Kossuth Kiadó: Budapest okoskönyv. A térkép fővárosunk legfontosabb látnivalóit mutatja be, emellett egy QR-kód gyűjtemény is szerepel rajta, amely az okostelefonos és tabletes alkalmazások segítségével a feltüntetett nevezetességek honlapjára irányítja az érdeklődőt. A praktikus kiadvány innovatív módon ötvözi a legkorszerűbb infokommunikációs technológia nyújtotta új megoldásokat, a kartográfiát, valamint a multimédiás idegenforgalmi tájékoztatást. A bizottság fontosnak tartotta ennek az újszerű kiadványnak a díjazását.

Legszebb térkép
MTA CSFK Földrajztudományi Intézet: A Kárpát–Pannon-térség etnikai térképe. A bizottság úgy döntött, hogy a beküldött 50 pályamű közül idén külön díjazza a megjelenésében harmonikus, a kartográfiai tartalmat mindenki számára könnyen értelmezhetően közvetítő alkotást, amely a Kárpát–Pannon-térség változó etnikai arculata c. térképgyűjtemény 1:500 000 méretarányú, 2001-es állapotot tükröző térképe. A Kárpát-medence etnikai jellemzőit szemléltető kétlapos térképen település szerinti bontásban szerepelnek az egyes etnikumok megoszlását tükröző kördiagramok. Nagy kihívást jelentett a szerkesztőknek, hogy megtalálják az összhangot a legkisebb és legnagyobb méretű jelek, valamint az egyes népeket jelző színek között. A kiemelkedő kartográfiai munka eredményeként létrejött áttekinthető, esztétikus kivitelű térkép értékét az igényes nyomtatás is emeli.

A kiállítás 2013. április 20-ig tekinthető meg a VI. emeleti Díszteremben.