2021. október 7-én az Apponyi-gyűjteményhez kötődő, illetve jelentős részben abból merítő kötet bemutatója volt a nemzeti könyvtárban.
Apponyi Sándor 1925-ben adományozta a Tolna megyei Lengyel kastélyában őrzött hungarikagyűjteményét a nemzeti könyvtárnak. A most bemutatandó, nemrég megjelent három kötet e tárgyból és részint e különleges gyűjteményből merít, hiszen Pest-Buda 15–16. századi ábrázolásai mellett láthatjuk a korszak emblematikus vagy kevésbé ismert csatajeleneteit, portréit és városmetszeteit is.
Andrew Alchin angol matematikus szeretett városának, Budapestnek állít emléket bibliofil kiadványában, amelyben új kutatási eredményekről, illetve új megközelítésekről is olvashatunk. Szalai Béla mérnök két monumentális kötete hasonlóképpen bővelkedik az újdonságokban: a tizenöt éves háború mind ez idáig legteljesebb ikonográfiai bemutatására törekedett, ami a szaktörténészeken kívül hasznos segítség az érdeklődő nagyközönségnek is. Ugyancsak hiányt pótol a harmadik könyv, a 16. század magyar vonatkozású metszeteinek elképesztően gazdag kiadása.
E három kiadvány hangsúlyosan és joggal támaszkodik az Országos Széchényi Könyvtár Apponyi-gyűjteményére, hiszen a világ legjelentősebb hungarikaábrázolásai (azaz Magyarországhoz, a magyarság történetéhez kötődő ábrázolások, főként fa- és rézmetszetek) ebben a gyűjteményrészben találhatók.
A nemzeti könyvtár – megszervezve az ünnepélyes hármas könyvbemutatót –, örömmel nyújt teret a profiljához szorosan illeszkedő kutatási, ismeretterjesztő-tudományos eredmények prezentációjához. A könyvbemutatón az OSZK felkérésére – a két szerző mellett – közreműködött a könyvtörténész Monok István, az OSZK korábbi főigazgatója (1999–2009), illetve a korszak turkológus kutatója, Fodor Pál.
A három kötet: