A magyar honvédségsereg harcászata az 1848/49-es szabadságharcban

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2013/12/17

Szeretettel meghívjuk kollégánk, a térképtár vezetője, Dr. Pászti László történész kötetbemutatójára, mely 2013. december 17-én, 15.30-kor kezdődik a VIII. emeleti társalgóban.

Meghívó

Az 1848/49-es szabadságharc során a honvédcsapatok és a császári, illetve cári hadsereg között lezajlott összecsapások lefolyásának megértését nemegyszer hátráltatja a korabeli harceljárások ismeretének hiánya. A háború „mesterségbeli része”, a korabeli harcászat alapjainak vizsgálata nélkül nehezen érthető egy-egy siker vagy kudarc oka.

A kötet szerzője e hiányt pótlandó, összegyűjtötte az 1848/49-es szabadságharc idején érvényben lévő, a magyar haderő kiképzésekor alapul szolgáló (többnyire egyenesen a honvédség számára készült) katonai szabályzatokat és harcászati utasításokat. Ezeket kiegészítette a tényleges gyakorlatot tükröző hadijelentésekkel, emlékirat- vagy naplórészletekkel, kiemelve, ha a levéltári és elbeszélő források más képet mutatnak egy-egy konkrét esetben, mint azt a szabályzatok alapján elvárhatnánk.

Módszeres áttekintést nyújt a honvédsereg fegyvernemei számára előírt harcászati, harceljárási alakzatokról, típusokról, menetutasításokról, táborozási követelményekről, választ keresve olyan kérdésekre, mint például miként volt képes arra a bravúros fegyvertényre több ízben is a honvéd gyalogság, hogy rátámadt a császári lovasságra, és elűzte azt. Pászti László széles forrásbázisra épülő, gazdagon illusztrált munkája azt bizonyítja, hogy a honvédcsapatok alapvetően a szabályzatok előírásainak megfelelően jártak el, harcászatuk megfelelt a kor követelményeinek, s e téren egyenrangú partnerei voltak a szövetséges osztrák és orosz haderőnek.

A kötet rezüméje

A kötet a helyszínen kedvezménnyel megvásárolható!

A könyv adatai: Pászti László: A magyar honvédsereg harcászata az 1848–49-es szabadságharcban. Budapest, HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Line Design, 2013. A Hadtörténeti Intézet és Múzeum Könyvtára. ISBN 978-963-7097-63-8