Értesítjük látogatóinkat, hogy elektronikai meghibásodás miatt a Várkapitányság a Palota úti gyorsliftet lezárta; a javítást megkezdték. Előre láthatólag legkorábban szeptember 19-ére, hétfőre várható a munka befejezése.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a javítás idején könyvtárunk csak az új, a Palota úti bejárattól balra található úgynevezett tabáni liftekkel érhető el.
Az idén is részt veszünk a Kulturális Örökség Napjain. Szeptember 17-én és 18-án, 10.00-18.00-ig várjuk önöket új, különgyűjteményi sétánkkal, továbbá raktár- és épületsétával, Vershaza című kiállításunkban való tárlatvezetéssel és számos egyéb színes programunkkal az OSZK-ban.
Felhívjuk figyelmüket szombati zenés CD-bemutatónkra, amely Kemény Egon életművéhez kapcsolódik, valamint a vasárnap délutáni Móricz-univerzum a digitális térben című programra.
A sétákra, a tárlatvezetésekre, a papíröntés- és a diapozitív-bemutatóra előzetes regisztráció szükséges! Regisztrálni a kívánt időpontra kattintva tud.
A programok leírása – a Móricz-univerzum a digitális térben című bemutató kivételével – a szeptember 17-i listában található.
PROGRAMJAINK
2022. szeptember 17. – szombat
GUIDED TOUR IN THE LIBRARY’S BUILDING
You can register using the links below.
Visitors can wander around the tower stacks of the National Széchényi Library, where they can get to know some of our most guarded treasures. The guided tour is held in English.
Date:
Különgyűjteményi séta – Az OSZK új, exkluzív sétája az elmúlt évszázadokba repít vissza minket. A nemzeti könyvtár Különgyűjteményeiben találhatók azok a könyvtári dokumentumok, amelyek valamilyen szempontból különlegesnek számítanak értékük, ereklyejellegük, egyediségük vagy éppen tömegességük, anyaguk, régiségük és speciális szaktudást igénylő témájuk miatt. A séta alkalmával testközelből csodálhatják meg az érdeklődők a Kézirattár, a Régi Nyomtatványok Tára, a Térképtár, valamint a Történeti Fénykép- és Videótár által őrzött, nem egy esetben felbecsülhetetlen értéket képviselő kincsét. A túra állományvédelmi okokból szűk létszámkerettel látogatható.
Időtartam: 60 perc
V. szint, Főbejárat
Raktárséta – Látogatóink a séta alkalmával barangolhatnak az Országos Széchényi Könyvtár toronyraktáraiban, ahol megismerhetik néhány féltve őrzött kincsünket.
Időtartam: 60 perc
V. szint, Főbejárat
Épületséta – Látogatóink a séta alatt megismerhetik az épület izgalmas történetét, felfedezhetik olyan részeit is, amelyek őriznek még egy-egy kis darabot az eredeti királyi palotából.
Időtartam: 90 perc
V. szint, Széchényi-szekrény
Vershaza, kiállítás – tárlatvezetés – A Himnusz, a Szózat és a Nemzeti dal. Három kézirat, három vers, amely beépült az elmúlt kétszáz év magyar történelmébe. Megújult, elegáns kiállítóterünkben a tárlat kurátorai tartanak szakmai tárlatvezetést. A három vers kéziratának nemesmásolatai és néhány eredeti dokumentum mellett – a költemények történetét bemutató érintőképernyők, monitorokon megtekinthető versfelvételek, valamint az óriás kivetítőn követhető látható installáció is segíti az élményszerűséget és az elmélyülést.
Időtartam: 60 perc
V. szint, a Nemzeti Ereklyetér előtt
Magyar márkák kiállítás, tárlatvezetés – Stühmer, Dreher, Közért, Corvin, Orion, IBUSZ. Édesség, sör, vásárlás, rádió és utazás! Kiállításunk hat ismert magyar márka kialakulásának, történetének rövid bemutatásán túl, az OSZK-ban őrzött grafikai plakátok sokféleségébe és sokszínűségébe enged betekintést. A „márkákat” mindig hirdetni is kellett ahhoz, hogy az áru megtalálja a vevőjét. A 19. század végétől a 20. század végéig ennek leghatékonyabb eszközei a plakátok voltak. A tárlatvezetés során többek között kalandozhatnak velünk a 19.században indult Stühmer, valamint az 1950-es években már házhozszállítással is foglalkozó Közért történetében!
Időtartam: 40 perc
VI. szint, Ars Librorum
Nyomdagép-bemutató – A különleges sajtógép a Landerer-Heckenast Nyomdában működött, és 1848-ban a 12 ponttal együtt ezen a gépen is nyomtathatták a forradalmárok a Nemzeti dalt. Tedd próbára magad és nyomtasd ki saját kezűleg a Nemzeti dalt úgy, ahogy annak idején 1848-ban is elkészült az első példány!
Folyamatos a hétvége során
Kemény Egon – zenés CD-bemutató – Válogatás az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában őrzött Kemény Egon-gramofonfelvételekből
Kemény Egon (Bécs, 1905 – Budapest, 1969) kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző a bécsi zeneakadémia elvégzése után a klasszikus és a szórakoztató muzsika között alakította ki zenei stílusát. A 20. századi könnyűzene egyik kiemelkedő alkotója volt. Rendkívül sikeres volt, számos zenei műfajban komponált műveket. Darabjait kiváló művészek adták elő. A Ma éjjel című CD zenei és színpadi karrierjének első húsz esztendejét (1927–1947) eleveníti fel az OSZK-ban őrzött gramofonfelvételekkel. A muzeális értékű korongokon a szerző modern táncslágerei hangzottak fel énekes sztárokkal: Karády Katalinnal, Lantos Olivérrel, Kalmár Pállal, Sebő Miklóssal, Vig Miklóssal és másokkal, híres zenekarok kíséretével a korai magyar dzsessz korszakából. A táncszámok mellett különlegesség és ritkaság, hogy fennmaradtak első két nagyoperettjének – Kikelet ucca 3 (1929), Fekete liliom (1946) –, továbbá megzenésített költeményeinek és zenekari műveinek a felvételei is.
A KEMÉNY EGON ÉLETMŰVE válogatás-CD-sorozat negyedik kiadványa 2021-ben az Országos Széchényi Könyvtár támogatásával és Kemény Anna Mária, a zeneszerző lánya és zenei hagyatékának gondozója produceri munkájával valósult meg.
A szerző életművében elhelyezve, több megközelítésből mutatjuk be közönségünknek az albumot Kemény Anna Mária részvételével, Szabó Ferenc János zongoraművész, zenetörténész és Mráz Nikolett zeneakadémiai hallgató (szoprán) fellépésével. A beszélgetőtárs Illyés Boglárka, könyvtárunk zenei gyűjteményének vezetője.
Helyszín: Díszterem, VI. szint
Időpont: 15:00–16:00
Papíröntés – Hogyan lehet pótolni a papír hiányzó részeit? Megnézhetik, hogyan dolgoznak a könyvdoktorok, milyen eszközöket használnak a könyvek lapjainak kiegészítésére. Ellátogathatnak a restaurátorok műhelyébe, ahol megismerkedhetnek a papírrestaurálás műhelytitkaival. Látványos, kézzel fogható bemutatón keresztül szerezhetnek tapasztalatokat a gépi papíröntés technikájában.
Figyelem! Időpontonként maximum 10 fő jelentkezhet! A csoport az adott időpont előtt 10 perccel indul a főbejárattól!
Széchényi-kód, játék – Játékos nyomozás a Széchényi család kulturális öröksége után
A Széchényi-családfa ágai összegabalyodtak! Senki sem érti, hogy történhetett, de most sok családtag különböző korokból mind a reformkorban találta magát. Oldják meg a feladványokat, ismerjék meg a családtagokat, hogy vissza tudják állítani az ágakat, és mindenki visszakerülhessen a saját korába. Legújabb kalandjátékunk a Széchényi család tagjairól szól minden korosztálynak. A Széchényi-kód segítségével a játékosok megismerhetik a Széchényi család néhány kevésbé ismert, de nem kevésbé különleges tagját is.
Folyamatos
Diapozitív-bemutató a Történeti Fénykép- és Videótárban
Az előadás során a nemzeti könyvtár Történeti Fénykép- és Videótárában őrzött, Truskovszky Dezső által az 1920-as években készített, Pozsony műemlékeit megörökítő eredeti fekete-fehér üveg diapozitívait mutatja be Kolozsi Sándor vetítőgép-gyűjtő, saját tulajdonú 20. század eleji vetítőgépével.
Helyszín: Történeti Fénykép és Videótár, VII. emelet
Időpont: 16:00 –17:00
Különleges utazás a Történeti Fénykép- és Videótár fényképalbumaival!
Szeptember 17-én és 18-án 10 és 18 óra között olyan különleges fényképalbumokat lehet megnézni, amelyeket a beállított felvételek mellett az utazás témája is összekapcsol, így barangolva az albumok körül.
Csak ezen a hétvégén lesz megtekinthető Rosti Pál közép- és dél-amerikai fényképeket tartalmazó albuma, báró Révay Ferenc Mediterráneumban tett utazásának számos vizuális emléke az 1860-as évekből, illetve a Sebestyén Sándor és Mannaberg Rózsa házaspár svédországi kalandjairól fennmaradt több album.
Az Országos Széchényi Könyvtár Történeti Fénykép- és Videótára számos olyan tárgyat őriz gyűjteményében, amely kulturális örökségünk fontos részét képezi, és amely igazi kuriózumnak számít.
A képek Rosti Pál albumából származnak.
Helyszín: Történeti Fénykép és Videótár, VII. emelet
Időpont: Folyamatos
A Digitalizáló osztály bemutatása – A digitalizáló műhely munkatársai szeretettel várják az érdeklődőket. A fotósátor és a robotszkenner bemutatója során vendégeink megismerhetik az érzékeny, állományvédelmi szempontból kiemelt figyelmet igénylő dokumentumok digitalizálásának lépéseit. A vállalkozó szelleműek pedig egy-egy előkészített dokumentum vagy épp saját rajzuk digitális kópiáját is elkészíthetik.
12:30–14:00
14:30–16:00
16:30–18:00
Digitalizáló osztály, VIII. szint
2022. szeptember 18. – vasárnap
Figyelem! Programjaink többségének leírása a 17-i felsorolásban olvasható!
GUIDED TOUR IN THE LIBRARY’S BUILDING
You can register using the links below.
Visitors can wander around the tower stacks of the National Széchényi Library, where they can get to know some of our most guarded treasures. The guided tour is held in English.
Date:
Raktárséta
V. szint, Főbejárat
Különgyűjteményi séta
V. szint, Főbejárat
Épületséta
V. szint, Széchényi-szekrény
Vershaza, kiállítás – tárlatvezetés
V. szint, a Nemzeti Ereklyetér előtt
Magyar márkák kiállítás, tárlatvezetés
VI. szint, Ars Librorum
Nyomdagép-bemutató
Folyamatos
Széchényi kód játék
Folyamatos
A Digitalizáló osztály bemutatása
10:00–11:30
12:00–13:30
14:00–15:30
Digitalizáló osztály, VIII. szint
Móricz-univerzum a digitális térben – Az előadás arra hívja fel a figyelmet, miért jó és szükséges a digitális szövegkiadás, s az olvasáson túl hogyan lehet hasznosítani az előállt tartalmakat. Mindezt Móricz Zsigmond levelezésének digitális kritikai kiadása példájával megvilágítva, illetve az erre épített Móricz-kapcsolati háló megrajzolását és egyéb kreatív tartalmakat bemutatva. A digitális bölcsészet lehetővé teszi, hogy az olvasó vagy akár a böngésző érdeklődő a kéziratok és könyvek világából teremtett közös szöveguniverzumban egyszerre tájékozódjon. Móricz Zsigmond korai levelezése és pályakezdő írásai, a fakszimilék írásos és rajzos képi világa, valamint az interaktív módon navigálható színes adatvizualizációk a saját felfedezés élményét nyújtják. A kézírású levelek átiratai adatstruktúrákkal állnak kapcsolatban, közgyűjtemények és könyvtárak állnak a szöveguniverzum hátterében, építve a korábban csak polarizálódott életmű egységes képét. A digitális tér megőrzi, hozzáférhetővé, kereshetővé és kutathatóvá teszi, összeköti s életre kelti a magyar kulturális örökség kincseit.
Az előadás végén szó lesz arról is, hogy a jövőben milyen hasonló tartalmakkal fog bővülni az OSZK szolgáltatása (pl.: Kölcsey, Petőfi, Széchényi), valamint izgalmas interaktív feladatok is várják a látogatókat.
Az előadás a Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen valósul meg.
Helyszín: 516-os terem, V. szint
Időpont: 16:00 –17:00