Jeles napok

xxx
Leírás: 

A Jeles napok című szolgáltatás első változata a 2006. május 15-én bemutatott oktatási segédanyag volt, amely a Neumann-házban készült. A szolgáltatást 2007. január 1-jétől az Országos Széchényi Könyvtár tematikus honlapjaként érhették el a felhasználók. Az indulás óta eltelt csaknem két évtized tette szükségessé, hogy a honlap informatikai és arculati szempontból is megújuljon. Az újragondolt tartalomszolgáltatás, amely további ünnepoldalakkal és az OSZK gyűjteményének több száz dokumentumával gazdagodott, a szerkesztők szándéka szerint a későbbiekben is folyamatosan gyarapodik és bővül.

A Jeles napok mint alapvetően oktatási tartalom a kalendárium, a nemzeti ünnepek, a világi és az egyházi, valamint az egyházi eredetű ünnepek, a történelmi, az irodalmi évfordulók, a világnapok és egyéb kiemelt magyar és nemzetközi napok témakörében kínál hiánypótló, több műveltségterületen is használható ismeretanyagot. 

A régi korok embere – de még nagyszüleink nemzedéke is – az idő, az évszakok és a napszakok természetes lüktetésében élt. A vissza-visszatérő ünnepek és hétköznapok rendje, a vetés, a virágzás, az érés és a betakarítás örök ritmusa, a bőséges és a böjtös időszakok váltakozása, a fény és a sötétség elválaszthatatlan egysége határozta meg életét.

Ennek az összetett „élménynek”, az időben való „jelen-létnek” egyik fontos lenyomata a kalendárium. A naptári rendszer régi korok egymásba játszó, rétegzett tudását hordozza, gyakran eltűnt rítusok, hitek nyomait, elfeledett – vagy éppen az emlékezet peremvidékére sodródó – legendák vonásait viseli magán. A naptár ünnepei és ünnepkörei ugyanakkor nem megkövült, hanem eleven, folyton alakuló, változó rendszert alkotnak, kézenfekvő fogódzót kínálva a múlt, a jelen és a jövő egymást feltételező megismeréséhez. A naptár éppen ezért mind a mai napig a kollektív európai emlékezet, a közös európai örökség egyik legfontosabb és mindenki számára egyaránt átélhető része, amely közvetítő „nyelvként”, lingua franca-ként erős kötelékkel kapcsolja egymáshoz a mai Európa lakóit – lefegyverző szépségben tükrözve a Mediterráneum antik örökségét, a zsidó-keresztény kettős gyökérzetet, a germán törzsek hagyományait és a sokszínű népi kultúrát. 

A szerkesztői munka során megőriztük az eredeti tartalom túlnyomó többségét. A virtuális antológia gerincét az ún. ünneplista képezi, amely jelenleg csaknem 1800 ünnepet, évfordulót számlál. Önálló ünnepoldala van a tizenkét hónapnak, a zodiákusjegyeknek és a teljes évnek is. 

A szolgáltatásba bekerültek az elmúlt, csaknem húsz esztendőben megszületett új magyar ünnepek, kiemelt napok is, illetve számos, azóta létrejött több új világnap és nemzetközi nap is. Az újabb keletű ünnepekhez (világnapok, kiemelt magyar napok) minden esetben igyekeztünk – a lehetőségekhez képest – rövid és pontos leírást társítani. Megőriztük az ünneplista ún. tudománytörténeti évfordulóit és ipartörténeti évfordulóit, amelyek még 2006-ban, a Neumann-ház és Magyar Szabadalmi Hivatal együttműködési megállapodása nyomán jöttek létre, s egy fontos, de kevésbé ismert terület jeles személyeire, eredményeire és találmányaira irányítják a figyelmet. 

Az ünnepekhez – a vonatkozó szakirodalmi részleteken kívül – elsősorban szépirodalmi részleteket társítottunk, amelyek a Magyar Elektronikus Könyvtárban  (OSZK), valamint a Digitális Irodalmi Akadémia felületein (Petőfi Irodalmi Múzeum) publikált szövegekre mutatnak. A munka eredményeként az ünnepoldalakon jelenleg csaknem 7000 szépirodalmi és szakirodalmi idézet olvasható. 

A szöveges összeállításokat egyrészt a 2006-ban publikált képek, másrészt az OSZK gyűjteményének dokumentumai – kéziratok, kódexrészletek, régi fényképek, képes levelezőlapok, plakátok, címlapok, térképrészletek – kísérik. 

Az évfordulók (ünnepoldalak) a későbbiekben is gyarapodnak, bővülnek majd: további dokumentumok képeit, valamint újabb szépirodalmi és szakirodalmi szövegrészleteket társítunk az összeállításokhoz, s újabb évfordulókkal (pl. a színháztörténet, zenetörténet, a fotográfia története) egészülnek ki a művelődéstörténeti ünnepek, évfordulók. A szolgáltatásban meghallgatható hanganyagok több mint 250 megzenésített verssel is gyarapodnak a közeljövőben.