Könyvtárlátogatások Somogy vármegyében

Nyomtatóbarát változatPDF változat
2025/04/28

 

2025. április 12-én Somogy vármegyében folytatódott a Kulturális és Innovációs Minisztérium által indított és a nemzeti könyvtár által koordinált Könyvtári Kihíváshoz kapcsolódó országos körutunk. A nap első állomásán a kaposvári Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtárban Rázsits Veronika igazgató és Egyed Nándor igazgatóhelyettes fogadott bennünket. Épületsétánkhoz később dr. Pintér Rómeó alpolgármester is csatlakozott, aki családjával együtt a délelőttöt a könyvtárban töltötte, s akinek kézjegye a költészet napjára közösségi alkotásként készült KaposVersen is feltűnt.

 

A zöldbe borult fák közé kifeszített versutca előtt vezetett utunk az épülethez, amelynek bejárati üvegportálját a helyi művészeti iskola diákjainak alkotása díszíti. Az igazán nagy meglepetések odabent értek bennünket, hiszen legutóbbi, 2022-es látogatásunk óta látványos változások történtek a könyvtári terekben. A fogadótérben színes öltözőszekrények váltották a ruhatárat. Az első emeleten új, barátságos gyermekrészleg jött létre játszószőnyegekkel, játékháztartással (konyhai és barkácsfelszereléssel), valamint a Magyarországon elérhető összes diafilmmel. A kisgyermekkel érkezők könyvtári babakocsit is igénybe vehetnek. A kaposvári könyvtár a tizenéves korosztály megszólítására is különleges hangsúlyt helyez: jelen van a legnagyobb online közösségi könyvoldalon, a Moly.hu-n, az ifjúsági részlegen pedig üzenőfalra tűzött olvasói ajánlásokkal segíti a könyvválasztást.

 

A Könyvtári Kihívás félidei adatai szerint a pályázat valóban katalizálta az utóbbi évek pozitív tendenciáit: a könyvtári programokon részt vevők száma triplájára, a beiratkozottak és a 14 éven aluli beiratkozottak száma több mint 50%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

 

A kaposvári kollégákhoz is megérkezett könyvcsomagunk, amelyben helyet kapott a Philostratus-corvina, a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötete, valamint a Maxim Kiadó 6–10 éves gyermekek számára készült magyar–angol szótára is (további képek).

 

Köszönjük, hogy ebben az inspiráló közegben lehettünk;
gratulálunk Rázsits Veronikának és munkatársainak az elért eredményekhez!

 

 

A Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtár 231 kistelepülés könyvtári ellátásáért felel. E tevékenységét négy városi intézmény, a balatonboglári, a barcsi, a csurgói és a marcali segíti. Az ellátott települések közé tartozik a 441 főt számláló Pusztaszemes is, amely 2025. április 12-ei somogyi körutunk második állomása volt. A nemzeti és a vármegyei könyvtár Veizer Anita hálózati osztályvezetővel kiegészült csapatát Csicsa Dániel polgármester és Tóth Gáborné könyvtáros fogadta. 

 

A Siófoki járásban fekvő kicsi faluban folyamatosak a fejlesztések; a település egyik büszkesége a 2019-ben kialakított Újszülöttek ligete, ahol minden kisbaba tiszteletére névre szóló fát ültetnek. A könyvtárhelyiség és az előadóterem a községháza épületében kapott helyet. A terem színpada mögötti kuckó újonnan berendezett, rejtett könyves-játékos gyerekbirodalom.

 

A Könyvtári Kihívás hatására jelentősen megnőtt a könyvtár aktivitása, ami a beiratkozottak, a kölcsönzések és a programokon részt vevők számának megsokszorozódásában is megmutatkozik. 

 

A látogatás során a gyűjteményt a nemzeti könyvtár könyvcsomagjával, benne a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötetével és a Maxim Kiadó online tartalmakkal is kiegészülő magyar–angol gyermekszótárával gyarapítottuk (további képek).

 

 

2025. április 12-én Pusztaszemesről a külső-somogyi dombvidék és a Tabi járás négyezer lakosú központja felé vettük az irányt. A nemzeti könyvtár és a kaposvári Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtár küldöttségét a tabi könyvtárt tavaly október óta vezető dr. Kovács Emőke és két könyvtáros munkatársa, valamint Nagy Gyula polgármester, Rehák Norbert alpolgármester és Tóth Sándor György, a Tabi Járási Hivatal vezetője fogadta.

 

Az intézmény 1950-ben jött létre. Épületét 2020–2021 folyamán felújították. A könyvtár két további szolgáltatási pontja 2006 óta a Magyar Néprajzi Gyűjtemény, 2010 óta pedig a Nagy Ferenc Galéria. Az előbbiben rendezik meg a nagyobb, harmincöt főt fogadni képes rendezvényeket.
A könyvtár rendszeresen tart olvasásnépszerűsítő beszélgetéseket, esteket, bemutatókat. Együttműködik a helyi állami és egyházi óvodával és általános iskolával, valamint a kétszáz fős szakközépiskolával. A könyvtárismereti órákon kisgyerekeknek, diákoknak magyarázzák el a gyermekrészleg használatát. A havonta esedékes rendhagyó történelemórákon – jeles emléknapokhoz kapcsolódva, könyvajánlókkal egybekötve – Tab és környékének históriáját meséli el a könyvtárvezető. A tervek között szerepel a könyvtárt körülölelő hajdani olvasókert revitalizálása és újbóli „belakása”.

 

A Könyvtári Kihívás félidei adatai szerint az imént említett könyves programokon másfélszer annyian vettek részt, mint 2024 azonos időszakában. A beiratkozott olvasók száma 20%-kal nőtt, ami hozzájárult a kölcsönzött dokumentumok számának 7%-os emelkedéséhez.

 

Természetesen Tabra sem érkeztünk üres kézzel; a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötete, Török Máté Versénekmondója, a Maxim Kiadó 6–10 éveseknek szóló szókincsgyarapító szótára és többi ajándékkönyvünk bizonyára értő olvasókra talál majd. Mi pedig örömmel fogadtuk a cserébe kapott helytörténeti kiadványokat (további képek).

 

Köszönjük a kedves vendéglátást;
gratulálunk dr. Kovács Emőke és munkatársai példaértékű munkájához!

 

 

2025. április 12-ei somogyországi körutunk zárásaként a Siófoki járásban fekvő Ságvárra, ebbe a folyamatosan gyarapodó (jelenleg közel kétezres) lakosságú községbe látogattunk, ahol kormányzati támogatásból és önkormányzati forrásból vadonatúj, nyolcszáz négyzetméteres közösségi tér épült a régi, harmadakkora vályogház helyén. Az új épületben egy nagy és két kisebb rendezvényterem mellett a könyvtár is helyet kapott, amelynek berendezését és könyvállományát a kaposvári Takáts Gyula Vármegyei Hatókörű Városi Könyvtár biztosította.

 

Az avatóünnepségen felszólalt Kecskés Gábor polgármester, Witzmann Mihály országgyűlési képviselő, Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, Rózsa Dávid főigazgató és Rázsits Veronika kaposvári könyvtárigazgató.

 

A nemzeti könyvtár vezetője beszédében elmondta, hogy az éves kölcsönzésszám hazánkban megközelíti a 17 milliót, aminek több mint tíz százaléka az ötezer főnél kisebb lélekszámú településeken történik.

 

A 2025. május 31-éig tartó Könyvtári Kihívásra a nyilvános könyvtárak egytizede, háromszázhetven – Somogy vármegyéből tizenhárom – intézmény adta be pályázatát. 

Az új könyvtárnak szánt ajándékcsomagot (benne a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6. kötetével, Török Máté Versénekmondójával, valamint a Maxim Kiadó 6–10 éveseknek szóló szókincsgyarapító szótárával) Bódis Violetta informatikus könyvtáros, a közösségi ház vezetője vette át. 

Az ünnepség szalagátvágással, a Bóbita ovisok és a Ságvári Szilády Áron Általános Iskola diákjainak műsorával, valamint a rajzverseny eredményhirdetésével zárult. A nap folyamán a közösségi ház gazdag programkínálattal, kiállításokkal várta a kicsiket és a nagyokat: a tavaszi kreatív kuckóban színes kulcstartók, makraményulak és csipeszállatkák készültek, a legkisebbeket pedig babakuckó várta játékos kikapcsolódással. A hungarikum-játéktér segítségével játékosan ismerkedhettek meg az érdeklődők nemzeti értékeinkkel (további képek).

 

Köszönjük a hamisítatlan ságvári vendéglátást, sok olvasót és kulturális programot kívánunk
az új könyvtárnak, kaposvári kollégáinknak pedig gratulálunk kistelepülési missziójukhoz!

 

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Könyvtári Kihívás a nemzeti könyvtárral Nyugat-Magyarországon is

Könyvtári Kihívás Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

Könyvtárlátogatások Győr-Moson-Sopron vármegyében

Szakmai nap Nyíregyházán

Könyvtárlátogatások Komárom-Esztergom vármegyében

Könyvtárlátogatások Békés vármegyében

Könyvtárlátogatások Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében

A nemzeti könyvtár delegációja Miskolcon

Könyvtárlátogatások Bács-Kiskun vármegyében

Könyvtárlátogatások Hajdú-Bihar vármegyében