Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár interaktív irodalmi előadásokkal és foglalkozásokkal gazdagította a december 29-én lezárult kulturális események sorát.
2024. július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében indult útjára az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban kulturális programsorozat. A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósult eseménysorozat középpontjában a magyar kulturális értékek és az európai örökség kapcsolata állt. Az országos turné keretében lehetőség nyílt arra, hogy az érdeklődők a részt vevő kultúrstratégiai intézményekkel közösen ünnepeljék a magyar kulturális, történelmi örökséget, hagyományokat, bemutatva azokat az értékeket, amelyekre büszkék lehetünk, éljünk magyarként bárhol a Kárpát-medencén innen és túl. A Kultúra.hu Mi, magyarok aloldala egyfajta digitális archívumként őrzi a kulturális országjárás pillanatait.
A féléves programsorozat során országszerte 300 rendezvényt szerveztek 19 vármegyében, 24 helyszínen: tematikus, interaktív kiállítások, színház, cirkusz- és táncművészeti, irodalmi előadások, foglalkozások, összművészeti beszélgetések, közönségtalálkozóval egybekötött filmvetítések, hagyományainkat ápoló kézműves-foglalkozások, hungarikum-játéktér és a magyar konyha remekeit kínáló gasztrobusz várta az érdeklődőket országszerte. A Múzeumok standján pedig a múzeumboltokban fellelhető ajándéktárgyak közül válogathattak a látogatók, valamint különböző múzeumpedagógiai játékokba és foglalkozásokba kapcsolódhattak be.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az unióban rendezvénysorozat utolsó, Pest vármegyei állomása december 28-án és 29-én volt, a fővárosban, ahol az érdeklődők 19 program közül választhattak a Millenárison, a Nemzeti Táncszínházban.
A programokon közel 100 ezer fő vett részt közvetlenül, míg a közösségi médiafelületeken több mint 2,5 millió érdeklődőt ért el a kultúrstratégiai intézmények sokszínű kínálata. A rendezvények összesen 106 hazai kulturális intézmény összefogásával valósultak meg.
Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár 19 vármegyében összesen 20 interaktív irodalmi programmal járult hozzá a rendezvénysorozat sikeréhez, amelyeken mintegy 1900 fő vett részt. A kétféle előadás és a legkisebbeknek szóló foglalkozás tematikája a magyar kulturális örökség középpontba helyezésével, az európai kulturális kapcsolatok bemutatásával szólított meg széles közönséget. A programokat az MNMKK OSZK munkatársai a Cimbora Alapítvány szakmai partnerségével dolgozták ki, amelynek értékrendje és célkitűzései egybecsengenek a nemzeti könyvtáréival. Az óvodásoktól a 120 évesekig mindenki talált érdeklődésének megfelelő, magas színvonalú, a magyar kultúra kimagasló értékeit bemutató, az európai kultúrtörténettel összekapcsolódó, fontos, mély tartalmakat hordozó előadást.
A programjaink során elsősorban olyan művek magas színvonalú, tudományos igényű ismeretterjesztő feldolgozása került a közönség elé – és ily módon közel a közönséghez –, amelyek (kéziratok, kották, fotók, első kiadások stb.) a nemzeti könyvtár gyűjteményében találhatók. Témáinkhoz olyan, a helyszíneken átadott, valamint online elérhető háttéranyagokat is készítettünk, amelyek nemcsak őrzik azok esszenciáját, de felhasználhatóak mind az oktatásban, mind az ismeretterjesztésben hosszú távon is.
A nemzeti könyvtár interaktív programjai:
„Száll a világ lepkeszárnyon” – Énekelt versek Sebő Ferenccel: Sebő Ferenc Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja és Soós Réka Junior Prima díjas népdalénekes előadása által a közönség nemcsak a magyar népdalok és megzenésített versek gazdagságát ismerhette meg, hanem azok európai kapcsolódási pontjait is.
„Mesetarisznya” – Dramatikus játékfoglalkozás Benedek Elek meséi alapján: Az óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló program résztvevői a magyar néphagyományok és népdalok, az 1100 éves mesekönyv segítségével, aktív részvétel által fedezhették fel a mesék tanulságait.
„Játsszunk együtt! Zenei barátságok”: Liszt és Chopin, Európa csillagai – Interaktív koncert: Érdi Tamás zongoraművész előadásában Chopin és Liszt legismertebb művein keresztül elevenedtek meg a XIX. századi Európa zeneszerző zsenijei, miközben a közönség betekintést nyerhetett a darabok keletkezésének történetébe. A két zseni életének fontos mozzanataiban Becze Szilvia, a Bartók rádió kiemelt szerkesztő-műsorvezetője segített eligazodni zenei összefüggések kibontásával, játékos formában vonva be a közönséget.
A nemzeti könyvtár fél éven át tartó programsorozata megszervezésében nagyon fontos szerepet vállaltak a helyi kulturális intézmények, legtöbbször könyvtárak, amelyek kiváló partnereink voltak célkitűzésünk megvalósításában: nemzeti identitásunkat megalapozó gyűjteményünk értékeinek a lehető legszélesebb körben történő megismertetésében.