Biblia Hungarica philologica
Magyarországi bibliák a filológiai tudományokban
Az Országos Széchényi Könyvtárban a Biblia Sacra Hungarica, a könyv "mely örök életet ád" (2008. 11. 21–2009. 03. 29.) című kiállítás alkalmából 2009. január 30-án tartott konferencia előadásai
Szerkesztette: Heltai János
OSZK–MTA BTK ItI–MOKKA-R Egyesület, Budapest, 2009., 216 oldal
[A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei, 3.]
ISBN 978 963 446 550 8
Az Országos Széchényi Könyvtár három dísztermében volt látható 2008. november 21. és 2009. március 29. között a Biblia Sacra Hungarica. A könyv, „mely örök életet ád” című kiállítás, amely a Biblia Éve alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár, a Magyar Bibliatársulat és az Egyházi Könyvtárak Egyesülete segítségével valósult meg. A tárlat a Biblia magyarországi befogadás-történetének ezer évét kívánta bemutatni. Az élénkülő érdeklődést kihasználva a Széchényi Könyvtár vezetése egy tudományos konferenciával igyekezett dokumentálni és megerősíteni az esemény hatását. Erre Biblia Hungarica Philologica címmel 2009. január 30-án került sor. A konferencia előadásait közreadó tanulmánykötet főként olyan témákat tárgyal, amelyekről eddig kevesebb szó esett a tudományos kutatásokban, mint például a Biblia és liturgia kapcsolata vagy Heltai Gáspár bibliakiadási vállalkozása. Áttekinti a XVIII. századi evangélikus fordításokat és a katolikus kiadási terveket. Foglalkozik a hazai román és szlovák nyelvű bibliák történetével, illetve a Szentírás és más műfajok, az imádságoskönyvek és hitviták kapcsolatával. Jutott hely természetesen a korábban behatóan kutatott témák – Sylvester János Új Testamentuma, a Vizsolyi Biblia és annak Szenci Molnár Albert általi kiadásai – újabb eredményeinek közlésére is. A kötet mindezzel jól reprezentálja a Biblia művelődéstörténeti szerepére, hatására irányuló eddigi hazai kutatásokat, és segít kijelölni néhány olyan új irányt és témát, amelyben lehetséges és érdemes tovább haladni.
A Magyar Könyvszemle és a MOKKA-R Egyesület füzetei
A könyv évszázadokon át a kulturális értékek áthagyományozásának egyetlen médiuma volt. A könyvtörténet ezért a művelődéstörténet minden területét érinti, így nem csoda, ha napjainkban a könyves kultúra történetének bemutatására számos új intézmény alakul. Európa egyik legrégebbi könyvtörténeti folyóirata, a Magyar Könyvszemle már nem tudja vállalni azt, hogy valamennyi dolgozatnak helyet adjon, amely a könyv magyarországi történetét tárgyalja. Ezért szövetkezett az 1994-ben alakult, a régi könyvek feldolgozását szervező, irányító egyesülettel, a Magyar Országos Közös Katalógus Egyesület régi könyves tagozatával (MOKKA–R). A füzetsorozat elsődlegesen a MOKKA–R tagozati ülésein elhangzó előadásokat közli, de helyet ad minden olyan könyvtörténeti írásnak is, amely terjedelmében a Magyar Könyvszemle közlési lehetőségeit meghaladja.
Kiadja az Országos Széchényi Könyvtár, az MTA Irodalomtudományi Intézete és a MOKKA-R Egyesület.
Kiadványaink könyvesboltunkban kaphatók, vagy megrendelhetők az OSZK kiadványtárától az alábbi elérhetőségeken: Könyvkiadó, Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár, 1276 Budapest Pf. 1205., tel.: 06-1-23-23-506, e-mail-cím: kiadvanytar@oszk.hu.