Honterus-emlékkönyv

Honterus-emlékkönyv

Honterus-emlékkönyv
Emlékülés és kiállítás Johannes Honterus halálának 450. évfordulója alkalmából az Országos Széchényi Könyvtárban, 1999.
Honterus-Festschrift
Wissenschaftliche Tagung und Ausstellung zum 450. jährigen Todestage von Johannes Honterus in der Ungarischen Széchényi Nationalbibliothek, 1999.
Szerkesztette: W. Salgó Ágnes, Stemler Ágnes
Összefoglalók német nyelven.
OSZK – Osiris Kiadó, Budapest, 2001., 244 old.
[Libri de libris, sorozatszerk. Karsay Orsolya, Monok István]
ISBN 963 200 433 7

Nyelv: 
Magyar-német
2 000,- Ft
Elfogyott

1999-ben emlékeztünk meg Johannes Honterus halálának 450. évfordu­lójáról. Az erdélyi szász humanista mindössze 51 évet élt, de életműve több emberszámára is elegendő teljesítményről tanúskodik. Sokoldalú mun­kásságának bemutatására 1999. május 10-én tudományos ülést szervez­tünk az Országos Széchényi Könyvtárban, ehhez kapcsolódóan gyűjte­ményeink anyagából kiállítást rendeztünk, valamint emlékkötetet jelente­tünk meg.

A tudományos ülés felkért előadói közül a legtöbben írásban is elküldték előadásukat emlékkönyvünk számára. A kötetet kiegészítettük V. Ecsedy Judit nyomdatörténeti tanulmányával, valamint a Brassóban élő Gemot Nussbácher Honterus-bibliográfiájával, amelyek az emlékülésen nem hang­zottak el. A tanulmányok bemutatják az iskolaszervező, művelt, humanis­ta tanárt, az egyházszervező, képzett teológust, akinek tevékenysége nagy­ban elősegítette az erdélyi szászok körében Luther tanainak elterjedését. Azoktatáshoz tankönyvekre is szükség volt, Honterus ezeknek a kiadásáról is gondoskodott nyomdájában, mivel tanulmányai során elsajátította a könyv-nyomtatás mesterségét, sőt a fametszés és a térképkészítés művészetét is, még­pedig olyan magas szinten, hogy az utókor emlékezetében leginkább hírestérképeinek alkotójaként őrződött meg. A legkorábbi nyomtatványai – a kutatás jelenlegi állása szerint - 1539-ben jelentek meg, amikor Magyar-ország területén már nem működött nyomda. A mohácsi csatavesztés, a törökök benyomulása miatt egyre nehezebbé vált az oktatáshoz szükségestankönyvek beszerzése a külföldi könyvpiacról, ennek pótlására hozta lét­re nyomdáját Honterus. Ismert nyomtatványainak többsége tankönyv, melyeknek nagy részét ő maga szerkesztette a városi latin iskola oktatásirendje szerint, ugyanakkor figyelembe vette a felsőbb tanulmányokra ké­szülők és a polgári joggyakorlat igényeit is, ezért a jogalkalmazáshoz is adott ki összefoglaló segédleteket, s ezek révén az Európában érvényes ró­mai jog átvételét ösztönözte.

Az emlékkönyv tanulmányai az erdélyi szász humanista sokoldalú tevé­kenységét mutatják be, külföldön megjelent munkáinak bibliográfiája nem­zetközi elismertségéről tanúskodik. Életpályájáról képekkel illusztrált áttekintést nyújt a kiállítás anyagából készített válogatás.

W. Salgó Ágnes előszava